Prowadzący audycję Jerzy Kisielewski powołał się na badania, które pokazują jednoznaczny spadek czytelnictwa. - Obiecuję przygotować w czynie społecznym badanie, z którego będzie niezbicie wynikało, że jestem sprawniejszy od Justyny Kowalczyk - odpowiedział żartobliwie Łukasz Turski i wyjaśnił: - Po prostu nowe sposoby czytania i nowi czytelnicy umykają tym badaniom. Ja sam już nie kupuję książek. bo nie mam na nie miejsca. Za to nieustannie korzystam z kilku czytelników elektronicznych i dzięki temu po raz pierwszy w życiu mam w zasięgu ręki cały dorobek Kanta - przekonywał.
Naszemu gościowi bez wątpienia zazdrościć można optymizmu. - 4 miliony ludzi, którzy odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, 150 tysięcy osób uczestniczących co roku w Pikniku Naukowym Polskiego Radia, ponad 300 Klubów Młodego Odkrywcy! To są prawdziwe przejawy edukacyjnej rewolucji w Polsce, a nie te rozliczne uczelnie, z których większość zwyczajnie sprzedaje dyplomy... - mówił jeden z pomysłodawców budowy Centrum i organizator pierwszego Pikniku. - Zazdroszczę tym młodszy pokoleniom dostępu do źródeł wiedzy, których my sobie nawet nie wyobrażaliśmy. I tego, że za 20-30 lat zobaczą wspaniały świat, którego ja już raczej nie doczekam...
Okazuje się jednak, że obecny gwałtowny rozwój cywilizacyjny odbywa się nie bez przeszkód. Jednym z ważniejszych problemów jest rozpad tradycyjnej inżynierii i spadek jakości "hardware'u". - Dziś wszyscy piszą aplikacje na iPhone'a, bo to może przynieść łatwy, szybki sukces. Inżyniera jest mnie opłacalna i spektakularna. Ale w konsekwencji doświadczamy awarii samochodów czy samolotów, które jeszcze kilkanaście lat temu byłyby nie do pomyślenia. Dlatego gorąco namawiam młodych ludzi do zajęcia się właśnie inżynierią - podkreślił.
A dlaczego Łukasz Turski został fizykiem? Co to jest Manuskrypt Voynicha i dlaczego zmiana czasu nigdy nie miał sensu? Odpowiedzi w załączonym nagraniu "Piątku z Kisielem".
***
Łukasz Turski zawodowo związany z jest Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i z Katedrą Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Szkoły Nauk Ścisłych UKSW w Warszawie. Opublikował około stu prac naukowych z dziedziny fizyki. Nasz gość jest również autorem licznych artykułów popularnonaukowych. Był organizatorem pierwszego Pikniku Naukowego oraz jednym z pomysłodawców budowy Centrum Naukowego Kopernik - obecnie jest przewodniczącym rady programowej tej instytucji. W 2000 r. otrzymał Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie fizyki.
mm
Jerzy Kisielewski