O takiej potrzebie mówi się od lat, ale do tej pory niewiele z tego wynikało. Coś drgneło w czerwcu, gdy na szczycie UE uzgodniono, że grupa państw wewnątrz Unii może stworzyć rdzeń ściślejszej współpracy w dziedzinie obronności. Pomysł ten lansowały cztery państwa: Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Pytanie, czy zainteresowane nim będą również inne kraje.
- Nie wykluczam, że również inne państwa, poza tą czwórką potentatów, zdecydują się na uczestniczenie w tej pogłębionej współpracy obronnej i czerpanie profitów w postaci środków na badania i produkcję uzbrojenia - mówi w radiowej Jedynce Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Na czym miałaby polegać współpraca państw UE w ramach PESCO i czy nie byłoby to NATO bis, dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa z Mariuszem Dąbrowskim z Uniwersytetu w Białymstoku o stosunkach rosyjko-japońskich w kontekście spotkania prezydenta Władimira Putina z japońskim premierem Shinzo Abe we Władywostoku oraz rozmowa Wojciecha Dąbrowskiego z Sandrą Solomon - Palestynką, która jako dziecko trafiła z rodziną do Jordanii, a potem do Arabii Saudyjskiej - o życiu kobiet w islamie.
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadzi: Paweł Lekki
Goście: Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN), Sandra Solomon (Palestynka, która przeszła z islamu na chrześcijaństwo), Mariusz Dąbrowski (analityk Uniwersytetu w Białymstoku)
Data emisji: 8.09.2017
Godzina emisji: 18.14
pg/ac