Literatura science-fiction. Czy może przewidzieć przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 15:06
Co literatura fantastyczno-naukowa może nam powiedzieć o bliskiej przyszłości? Czy pisarze science-fiction tworząc wizje świata, istniejącego za kilkadziesiąt lat, przewidują powstanie nowych technologicznych rozwiązań, ostrzegają nas przed zagrożeniami? Zapytamy o to w "O wszystkim z kulturą" Magdalenę Salik, pisarkę i dziennikarkę naukową.
Magdalena Salik
Magdalena SalikFoto: Mikołaj Starzyński

Jej "Płomień" to powieść o planowaniu wyprawy na Drugą Ziemię, a w thrillerze "Wściek" autorka opisała rzeczywistość, w której na losy ludzi największy wpływ mają katastrofa klimatyczna, błyskawicznie rozwijająca się technologia, wielkie podziały klasowe.

Jest laureatką Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Z Magdaleną Salik porozmawiamy o tym, jak od jej debiutu książkowego, czyli od pierwszego dziesięciolecia XXI wieku, zmieniły się obrazy przyszłości w literaturze popularnonaukowej. Pisarka opowie o przekładaniu pojęć naukowych na język literacki, o światach science-fiction, które mają dla niej największe znaczenie oraz o wpływie pisarek i pisarzy na powszechną świadomość postępujących zmian klimatycznych, społecznych i tych związanych z rozwojem technologii.

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (8.01) w godz. 19.10-20.00 zaprasza Marta Strzelecka.

dz/pg


Czytaj także

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2024 05:50
Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2024 06:00
– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
rozwiń zwiń