Władysław Skoczylas był postacią ważną dla odradzającego się państwa. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie prezentuje na wystawie w Salonie Akademii prace swojego byłego profesora, twórcy katedry grafiki w latach 20. XX wieku. Jak twierdzi znawczyni jego twórczości, był urodzonym liderem, prezesem, dyrektorem. - Miał to coś, jakiś przywódczy rys - mówi Maryla Sitkowska.
Kuratorka wystawy prac artysty podkreśla, że nazwisko Skoczylasa zrosło się z drzeworytem, z którym jest kojarzony. - Był bardziej wszechstronny, niż na pozór się wydaje. Był malarzem, grafikiem, ale nie tylko drzeworytnikiem, stosował techniki metalowe, projektował tkaniny i malarstwo monumentalne - opowiada kuratorka wystawy Władysława Skoczylasa.
W programie rozmawialiśmy o tym, jak pobyt w Wiedniu wpłynął na sztukę Skoczylasa, dlaczego artysta kreował Janosika do roli bohatera narodowego oraz co się stało z drzeworytami Skoczylasa po wojnie.
***
Tytuł audycji: Spotkania po zmroku
Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz
Goście: Maryla Sitkowska (znawczyni twórczości i kuratorka wystawy Władysława Skoczylasa), Andrzej Skoczylas (bratanek artysty)
Data emisji: 10.08.2015
Godzina emisji: 22.30
sm/jp