Na ile znacie Arthura Rimbauda?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 11:27
W "Zagadkowym kwadransie" porozmawiamy o życiu i twórczości słynnego francuskiego poety, którego 125. rocznica śmierci minęła 10 listopada.
Do najsłynniejszych dzieł Arthura Rimbauda należy cykl Sezon w piekle (zdj. ilustracyjne)
Do najsłynniejszych dzieł Arthura Rimbauda należy cykl "Sezon w piekle" (zdj. ilustracyjne) Foto: _ Kripptic/Flickr, lic.CC BY 2.0

W wieku niespełna piętnastu lat Rimbaud debiutował jako pełen maestrii autor łacińskich heksametrów. Jego gimnazjalny preceptor Georges Izambard zaznajamia go ze współczesną literaturą. Pierwszy znany nam wiersz francuski Rimbauda to "Gwiazdka sierot" - tekst opublikowany został 2 stycznia 1870 roku. W maju 1870 roku niespełna szesnastoletni Rimbaud, ubiegając się o publikacje w "Le Parnasse contemporain", pisze: "Zawsze będę wielbić dwie boginie Muzę i Wolność". Jesienią 1870 w "Alchemii słowa" natomiast notuje: "Wynalazłem kolor samogłosek!".

Następne miesiące to epoka "Jasnowidza". "Siedemnastoletni Rimbaud próbuje rozprzężenia wszystkich zmysłów i przedstawia swój nowy manifest poetycki w listach do Izambarda i Demenyego". (Artur Międzyrzecki)

W tak zwanym "drugim liście jasnowidza" z 15 maja 1871 adresowanym do Paula Demeny'ego padają słynne słowa: "JA to ktoś inny". Pisze też niezwykle współcześnie brzmiąca deklarację: "Wolno  n o w y m wybrzydzać się na przodków. Jesteśmy u siebie i mamy czas".

Pisze "Statek pijany", wiąże się z Verlaine’em , którego poetykę następnie odtrąca.

Pisze prozę poetycką.

Pomiędzy kwietniem a sierpniem 1873 powstaje "Sezon w piekle"; w latach 1872-75 "Iluminacje".

I to jest, jak skonkludował Artur Międzyrzecki w wydanej 25 lat temu nakładem Wydawnictwa Literackiego książce, "zamknięcie dzieła Rimbauda, którego życie dopełni się pod słońcem Adenu i Hararu".

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (20.11) w godz. 11.30-11.45 zaprasza Anna Lisiecka.

Zobacz więcej na temat: poezja Francja
Czytaj także

Maria Jehanne Wielopolska. Zapomniana "polemira"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2016 13:05
Przed wojną wymieniano ją jednym tchem razem z Nałkowską i Dąbrowską. Dlaczego tak łatwo o zapomnieliśmy o tej pisarce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie może być Boyem ten, kto jest nudziarzem

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 13:00
- Żeby być Boyem, trzeba znać perfekcyjnie język rodzimy, francuski, nieźle niemiecki, czytać Dostojewskiego w młodości (...) mieć niesłychane poczucie humoru, zapał do pracy społecznej i wdzięk - mówił o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim Jan Gondowicz.
rozwiń zwiń