Powstanie warszawskie w archiwach z czasów PRL. "Wykorzystywano ten temat jako amunicję polityczną"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 10:54
Cyklu podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" to okazja do poznania narracji na temat powstania warszawskiego, która prowadzona była w czasach PRL. Autorzy cyklu - Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski - zdradzili m.in. to, że temat ten był traktowany inaczej przez z każdą z ekip, które rządziły Polską w czasach komunizmu.
Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski opowiedzieli o podcaście Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL
Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski opowiedzieli o podcaście "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL"Foto: Polskie Radio/Krzysztof Swieżak
  • Cykl podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" ukazuje, w jaki sposób w czasach PRL przedstawiane było powstanie warszawskie.
  • Źródłem cyklu są m.in. archiwa Polskiego Radia.
  • Bartłomiej Makowski zdradził w Programie 2 Polskiego Radia, że wśród nagrań są również takie, które nigdy nie zostały wyemitowane. 

Z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego Informacyjna Agencja Radiowa i portal PolskieRadio.pl przygotowały cykl podcastów "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL". Założeniem jest przedstawienie, w oparciu o bogactwo materiałów Archiwum Polskiego Radia i wiedzę historyków, w jaki sposób warszawski zryw przedstawiany był w latach PRL. W jaki sposób to, jak informowano o powstaniu, korespondowało z bieżącymi wydarzeniami w państwie.

Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL

Przemysław Lis zdradził kulisy powstania tego podcastu. - Pomysł zrodził się podczas jednej z rozmów z rzecznikiem Muzeum Powstania Warszawskiego Anną Kotonowicz. Stwierdziła ona, że w archiwum Polskiego Radia znajdują się materiały mówiące o tym, jak władza PRL podchodziła do powstania warszawskiego - powiedział.

Archiwalne nagrania pozwalają na poznanie narracji dotyczącej powstania warszawskiego, która zmieniała się wraz z komunistycznymi władzami Polski. - Uznaje się, że ten temat był przemilczany i pomijany. Nie jest to do końca prawdą. O powstaniu było mniej w mediach i przestrzeni publicznej (…) władze PRL wykorzystywały ten temat jako amunicję polityczną. Różnie do tego tematu podchodziły ekipy, które rządziły wówczas krajem - ocenił dziennikarz.

Nieemitowane materiały z czasów PRL

Cykl składa się z ośmiu odcinków, emitowanych od 31 lipca do 2 października (63 dni, czyli osiem tygodni powstania warszawskiego). Bartłomiej Makowski powiedział, że części, których już można posłuchać w sieci, pokazują podejście powstańców do zrywu. - Pierwsze dwa odcinki to przede wszystkim spojrzenie na 1 sierpnia oczami powstańców i przejście przez 63 dni walk. Udało nam się wykazać, jak bardzo zmieniało się podejście samych powstańców do tego zrywu wraz z kolejnymi dniami. Czuje się głęboko, jak początkowa euforia zamieniała się w tragedię - zaznaczył.

Dziennikarze dotarli także do nagrań, które najprawdopodobniej nigdy nie ujrzały światła dziennego. - Udało nam się przekopać przez niemal 45 lat trwania PRL. Wiele z tych nagrań wyciągnęliśmy po raz pierwszy od czasu emisji wiele lat temu. Udało nam się niekiedy odnaleźć nagrania, które nigdy nie były emitowane; np. Jana Mazurkiewicza "Radosława". Nie wiemy, czy je emitowano, ponieważ mają tylko datę nagrania, a nie emisji - zdradził Bartłomiej Makowski.


Posłuchaj
17:33 _PR2 (mp3) 2024_08_13-09-14-27.mp3 Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski o podcaście "Pamięć w eterze. Powstanie Warszawskie na falach Polskiego Radia w PRL" (Poranek Dwójki)

 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Przemysław Lis i Bartłomiej Makowski (dziennikarze Polskiego Radia)

Data emisji: 13.08.2024

Godz. emisji: 9.15

dz/wmkor

Czytaj także

Powstanie Warszawskie. W sierpniu 1944 świat patrzył na walczącą Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 06:00
– Tu zęby mamy wilcze, a czapki na bakier. Nikt nie płacze w powstańczej Warszawie. Tu serce Polski, tu mówi Warszawa. Nam ducha starczy dla nas. Oklasków też nie trzeba. Żądamy amunicji! – raportowała światu powstańcza radiostacja "Błyskawica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edmund Osmańczyk. Świadek historii, senior Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2024 05:50
Pracował w Polskim Radiu we wrześniu 1939 roku i w czasie konspiracji. W Powstaniu Warszawskim redagował audycję "Dzień walki". – Był nowoczesnym, myślącym Polakiem – wspominał Edmunda Osmańczyka wieloletni pracownik Polskiego Radia Maciej Józef Kwiatkowski.
rozwiń zwiń