Wirtualny spacer po mieście. Murale zgromadzone w aplikacji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 13:23
Mural, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na miejskich murach. To elewacje różnych budynków czy ogrodzeń. Wiele dzieł powstało w Łodzi. Okazuje się jednak, że nie trzeba wcale spacerować, by móc je wszystkie podziwiać.
W Łodzi działa wirtualne muzeum, w którym możemy oglądać m.in. murale
W Łodzi działa wirtualne muzeum, w którym możemy oglądać m.in. muraleFoto: Shutterstock/ArtMediaFactory

Fundacja Urban Forms zdecydowała się na... digitalizację murali. Wszystkie zostały zaznaczone na interaktywnej mapie i w aplikacji. Dzięki temu, możemy podziwiać około 150 prac bez wychodzenia z domu. Jeżeli jednak będziemy chcieli obejrzeć te prace na żywo, pomocna będzie wspomniana mapa.


Posłuchaj
05:22 PR2 2025_01_02-08-12-23.mp3 Teresa Laruszewska-Syrda o wirtualnym muzeum (Poranek Dwójki)

 

Wirtualne Muzeum

Wszystko to możliwe jest dzięki wirtualnemu muzeum, które zajęło się digitalizacją miejskiej sztuki, ale również zapisami różnych relacji i historii. - Na muzeum składa się zasób historii mówionych. Są to wywiady i rozmowy z osobami, dla których murale są ważne i były przy ich powstaniu. Opowiadają o czymś, co się dzieje za sceną - wyjaśniła Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms.

- Znajdziemy tam interaktywną mapę z muralami i bazę przewodników. Często zgłaszają się do nas ludzie z zapytaniem o wycieczkę szlakiem murali. Teraz będzie to naprawdę łatwe - dodała.

Plany na przyszłość

Choć placówka istnieje na razie tylko wirtualnie, to celem jest powstanie także realnej filii. - Muzeum powstało przede wszystkim, żeby zachować ten zasób i go udostępniać innym. Dzięki dotacji z KPO mogliśmy stworzyć muzeum wirtualne. Moim marzeniem jest stworzenie muzeum ze swoim miejscem stacjonarnym - zdradziła prezes.

Zobacz także:

- Wzorem dla nas było Urban NatioN Museum w Berlinie. Tam jest budynek z wystawami. Na elewacji pojawiają się nowe murale. Prowadzi jednak także inne aktywności - powiedziała Teresa Latuszewska-Syrda.

***

Rozmawiała: Anna Groblińska

Gość: Teresa Latuszewska-Syrda (prezes Fundacji Urban Forms)

Data emisji: 2.01.2025

Godzina emisji: 8.12

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

dz/pg

Czytaj także

"Cichy Memoriał". Arkadiusz Andrejkow: interesują mnie mikrohistorie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 19:15
- Każda realizacja, każdy mural, "deskal" powstaje na podstawie archiwalnej fotografii rodzinnej, którą udostępnia mi gospodarz, dana rodzina, na której gospodarstwie powstaje realizacja. Zawsze są to prywatne zbiory, osoby, które nie były nigdy upamiętnione na żadnych pomnikach ani tablicach - mówił w Dwójce Arkadiusz Andrejkow, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie. Odkrycie, które zmienia postrzeganie dwóch malowideł

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2025 11:08
- Galeria Faras w Muzeum Narodowym w Warszawie to unikalna na skalę światową galeria malowideł nubijskich sięgających od być może VIII do nawet XIII wieku n.e. - mówiła w "Poranku Dwójki" dr Magdalena Łaptaś, archeolożka i historyczka sztuki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń