Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 10:53
- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Po 5 latach po pożarze katedra Notre Dame otrzymała drugie życie
Po 5 latach po pożarze katedra Notre Dame otrzymała drugie życieFoto: JeanLucIchard/Shutterstock

Był 15 kwietnia 2019 roku, gdy świat obiegła wiadomość, że płonie najsłynniejsza katedra świata, symbol Francji, skarb światowego dziedzictwa i arcydzieło architektury - Notre Dame de Paris.

Ogrom pracy, materiałów i czasu

Ogromna interdyscyplinarna ekipa, specjaliści od najnowszych technologii, ale też tradycyjnych technik konserwatorskich: kamieniarze, architekci, cieśle, alpiniści przemysłowi i wielu innych pracowników. Działali przez 5 lat, by dać katedrze Notre Dame drugie życie. W tym gronie była też ekipa z Polski, kierowana przez prof. Andrzeja Kossa z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Mobilne Pogotowie Konserwatorskie z Polski

Stoi on na czele Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, założonego w 1999 roku. Po latach starań zaangażowanych w projekt naukowców i ich uczelni udało się zorganizować mobilne Pogotowie Konserwatorskie.

Czytaj także:

- Jest to twór, który był oparty o grant w wysokości 12 mln 700 tys. zł i dotyczył zgromadzenia sprzętu. Procesy i działania konserwatorskie stwarzają bardzo szerokie potrzeby w zakresie badawczym. Zgromadziliśmy unikatowy zespół sprzętów. Mamy w Polsce trzy ośrodki kształcenia konserwatorów: w Toruniu, Krakowie i Warszawie. To ważne, by studenci mieli perspektywę i możliwości zastosowania całego spektrum badawczego do prac konserwatorskich - podkreślał prof. Andrzej Koss.

Technika laserowa w służbie konserwacji

Od 1976 roku Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej ASP współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną w zakresie zastosowań i rozwoju technik laserowych konserwacji.

- Efekty są niesamowite. W konserwacji bardzo istotna jest precyzja działania i laser to umożliwia. Po ustawieniu wiązki światła oddziałuje ona agresywnie na podłoże, ale zależy to od gęstości tego podłoża. Jeśli ustawimy właściwe parametry lasera do danej gęstości podłoża, możemy bardzo precyzyjnie, z dokładnością mikronową nawet, oddziaływać na te nawarstwienia, które zalegają na obiekcie - tłumaczył gość "Poranka Dwójki".

Oficjalne otwarcie Norte Dame de Paris po tragicznym pożarze nastąpi w najbliższy weekend. W sobotę 7 grudnia uroczystość będzie miała charakter świecki, a dzień później w katedrze odbędzie się pierwsza od 5 lat msza święta.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Sanocka

Gość: prof. Andrzej Koss (ASP w Warszawie, dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki)

Data emisji: 5.12.2024

Godz. emisji: 8.30

pg/am

Czytaj także

To trzeba wiedzieć, by zrozumieć jej tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2024 06:01
Co znaczy "Notre Dame"? Jaka jest architektura paryskiej katedry? Jakie znaczenia niesie? – Możemy, oglądając Notre Dame, odczytać jej ukryte przekazy. Ale jest też symbolika, do której zrozumienia jest dziś niewielu przygotowanych – opowiadał w archiwalnej audycji prof. Henryk Samsonowicz. Notre Dame w Paryżu, pięć lat po tragicznym pożarze, będzie ponownie otwarta. To dobra okazja, by przypomnieć, jaki był świat średniowiecznych katedr.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Notre Dame prawdopodobnie odkryto szczątki poety Joachima du Bellay. Co łączy go z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 05:30
Joachim du Bellay został z dużą dozą pewności zidentyfikowany w trumnie odnalezionej podczas prac archeologicznych w katedrze Notre Dame. Ten francuski poeta dobry renesansu mógł mieć istotny wpływ na rozwój polskiej kultury.
rozwiń zwiń