"Światy równoległe" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 10:30
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o 38. Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych. Ich tematem przewodnim są "Światy równoległe" poruszające kwestie różnych porządków rzeczywistości społecznej.
Audio
  • Anna Lewanowicz i Daniel Wetzel opowiadają o festiwalu Reminiscencje Teatralne (Poranek Dwójki)
  • Książka Historyczna Roku 2013: "Kłopotliwa panna "S". Postawy polityczne Zachodu wobec "Solidarności" na tle stosunków z PRL (1980-1989)" Patryka Pleskota (Poranek Dwójki)
Logotyp Krakowskich Reminiscencji Teatralnych
Logotyp Krakowskich Reminiscencji TeatralnychFoto: mat. prasowe

Reminiscencje Teatralne to różne spojrzenia na sztukę, politykę i społeczeństwo oraz odważny komentarz do otaczającej rzeczywistości. Wiele zaprezentowanych w tym roku wydarzeń to projekty zrealizowane specjalnie dla Reminiscencji. W programie 38. edycji festiwalu znalazły się spektakle teatralne, wydarzenia performatywne, projekcje filmów i pokazy tańca współczesnego. W każdym z pięciu dni festiwalu (16-20 października 2013) publiczność ma okazję zobaczyć największe gwiazdy teatru, a wśród nich Rimini Protokoll. Zaprezentowanych zostanie 11 spektakli i jeden wykład performatywny, odbędą się dwie debaty i 6 projekcji filmowych, do dyspozycji publiczności będą 3 artystyczne miejskie spacery, nie zabraknie niespotykanego, improwizowanego wydarzenia muzyczno-taneczno-naukowego. Ważnym elementem festiwalu są także działania edukacyjne - w tym roku odbędą się kolejne odsłony Akademii Mobilnej oraz warsztatów Open Circle dla reżyserów, kuratorów, dramaturgów, w ramach których z uczestnikami pracował będzie Georg Genoux, niemiecki reżyser zajmujący się teatrem dokumentalnym. O wydarzeniu rozmawialiśmy z Anną Lewanowicz, dyrektorką festiwalu, i Danielem Wetzelem z Rimini Protokoll.

Poznaliśmy również kolejną pozycję nominowaną w konkursie na "Książkę Historyczną Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, Telewizję Polską i Polskie Radio. Mówiliśmy o książce Patryka Pleskota "Kłopotliwa panna "S". Postawy polityczne Zachodu wobec "Solidarności" na tle stosunków z PRL (1980-1989)".

Poza tym w audycji: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl "Piosenki z rekomendacją". Tym razem zapoznaliśmy się z wyborem aktora Artura Barcisia. W naszym konkursie "Płyta Tygodnia" wygrać można było wydawnictwo, na którym Paweł Wakarecy gra utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Juliusza Zarębskiego i Fryderyka Chopina.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

15 października (wtorek)

Zobacz więcej na temat: dzieje się Kraków TEATR
Czytaj także

65 lat filmówki w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 09:00
Łódzka Szkoła Filmowa obchodzi jubileusz 65-lecia swojego istnienia. W piątek, 11 października, podczas uroczystej inauguracji doktorat Honoris Causa otrzymał Michael Haneke. W "Poranku Dwójki" gościliśmy Mariusza Grzegorzka rektora PWSFTViT w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa znowu w budowie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 10:20
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o festiwalu Warszawa w Budowie, który pod tytułem "Zawód: Architekt" poruszy w tym roku temat społecznych ról architektów oraz ich wpływu na wygląd i funkcjonowanie współczesnych miast.
rozwiń zwiń