Wawel odkrywany na nowo

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 17:32
- Musiałem tak długo składać informacje z rachunków za ogrzewanie pałacu, aż doszedłem do obrazu całości - opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę" prof. Stanisław Mossakowski, autor rewolucyjnej publikacji dotyczącej Wawelu. 
Zamek Królewski na Wawelu
Zamek Królewski na WaweluFoto: Shutterstock/LazarenkoD

Prof. Stanisław Mossakowski, historyk sztuki, w latach 1978-1999 dyrektor w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia o swojej najnowszej książce poświęconej Zamkowi Królewskiemu na Wawelu w czasach Zygmunta Starego. 


Posłuchaj
06:37 Wybieram Dwójkę 2021 16_12_38.mp3 Prof. Stanisław Mossakowski o najnowszych odkryciach dotyczących struktury średniowiecznego Wawelu (Wybieram Dwójkę)

 

Na początku pracy badacz zajął się rozpoznaniem struktury użytkowej średniowiecznego pałacu, także tego jak zmieniała się ona na poszczególnych etapach przebudowy i rozbudowy.

Jak zaznaczył, ówcześnie poważnym osiągnięciem architektonicznym było wprowadzenie apartamentu jako pomieszczenia mieszkalnego. W jego skład wchodziły: komnata sypialna ogrzewana przez kominek, komórka ustępowa, izba z piecem, nieogrzewana sień i ewentualne garderoby. - To osiągniecie pozwoliło ukazać, że rezydencja królewska na Wawelu składała się zasadniczo z trzech apartamentów: królowej i jej żeńskiego dworu, króla Zygmunta, a w końcowym etapie rozbudowy pałacu, młodego króla - wymieniał prof. Mossakowski.

Czytaj także:

- Apartamenty królowej, które mieściły się na pierwszym i drugim piętrze skrzydła zachodniego, tego od katedry, w części przeznaczonej dla żeńskiego dworu były wizualnie celowo odseparowane od głównego dziedzińca - podkreślił gość Dwójki. - Brak okien na pierwszym piętrze jest uderzający! Dotychczas nikt tego nie zauważył.

Nietrudno się domyślić, że powodem była dbałość o morale dworu. Dlaczego jednak odkrycia dokonano dopiero współcześnie? - Funkcje pomieszczeń składających się na apartamenty były związane ze strukturą ogrzewania budowli - tłumaczył badacz. - A ta na Wawelu została całkowicie zmieniona w wyniku przebudowy pałacu na austriackie koszary. 


Szczerbiec pap 1200.jpg
Tajemnice miecza królów Polski

Prof. Mossakowski podjął się benedyktyńskiej pracy w celu zrekonstruowania pierwotnego ogrzewania. Wiązało się to z rozpisaniem kilku tysięcy pozycji rachunków i rozpoznaniem użytej w nich terminologii łacińskiej.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Prof. Stanisław Mossakowski (historyk sztuki, w latach 1978-1999 dyrektor w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 7.06.2021

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

Czytaj także

Laureaci architektonicznego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:30
W audycji "Rozmowy po zmroku" rozmowa poświęcona twórczości tegorocznych laureatów Nagrody Pritzkera - założycielom francuskiego biura Lacaton&Vassal.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Grzebałkowska: nasze społeczeństwo nie wyciąga wniosków z historii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 16:26
- Te ciekawe opowieści pokazują, że ludzkość zawsze zwycięży. Niezależnie od tego, w jak strasznym bagnie jesteśmy, to zawsze potem zaczyna się życie. Wbrew pozorom ta książka może dawać nadzieję. Jeszcze jedna obserwacja: tyle dzieci i młodzieży skupiają różne organizacje paramilitarne, wszystko się powtarza, musimy pamiętać o przeszłości - mówiła na antenie Dwójki Magdalena Grzebałkowska.
rozwiń zwiń