Polskie Radio
Section05

Magdalena Grzebałkowska

Literatura w 2024 roku. Co wydarzyło się na polskim rynku książkowym?

Nowe powieści Stasiuka i Masłowskiej, biografie Konopnickiej i Boya-Żeleńskiego, Nike dla Urszuli Kozioł, Angelus dla Moniki Helfer, a nagroda Kapuścińskiego dla Fernandy Melchior. Tak można przedstawić najważniejsze wydarzenia literackie roku 2024. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura KSIĄŻKA książki Zobacz także Han Kang Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda NIKE Fernanda Melchor Urszula Kozioł Monika Śliwińska Maria Konopnicka Eliza Kącka Maciej Jakubowiak Dorota Masłowska Andrzej Stasiuk

W świąteczne wieczory Trójka wspominała Tomasza Beksińskiego

Tomasz Beksiński - idealny przewodnik po świecie muzyki, charyzmatyczny głos, z którym można spędzać samotne noce, a może dziennikarz, który jak nikt inny potrafił zaczarować radiową opowieścią? Mija 25 lat od jego śmierci, a dla wielu fanów jego zarejestrowany przed laty głos jest nieustająco ważny. Kim stał się dla słuchaczy, którzy nadal słuchają jego archiwalnych audycji? Mówimy o prawdziwym fenomenie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Beksiński MUZYKA wspomnienie Anna Dudzińska Jacek Hawryluk Trójka

Tomasz Beksiński - kim stał się dla słuchaczy?

Tomasz Beksiński - idealny przewodniki po świecie muzyki, charyzmatyczny Głos z którym można spędzać samotne noce, a może dziennikarz, który jak nikt inny potrafił zaczarować radiową opowieścią? Mija 25 lat od jego śmierci, a dla wielu fanów jego zarejestrowany przed laty głos jest nadal ważny. W "Klubie Trójki. Audiodokumencie" Anna Dudzińska zaprosiła na spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską autorką książki "Beksińscy. Portret podwójny" i z Ireneuszem Białkiem, autorem reportażu radiowego "Romantycy muzyki rockowej".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska Tomasz Beksiński Zobacz także Ireneusz Białek

"Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej". Magdalena Grzebałkowska: to nie była tuzinkowa osoba

- Maria Konopnicka miała w sobie jakąś potrzebę gnania przed siebie. Bycia gdzieś w świecie, w podróży. Gdy się już zasiedziała gdzieś, przez miesiąc czy dwa, rozprostowywała skrzydła i leciała dalej. To dawało jej szczęście - powiedziała w audycji "Folder ulubione" pisarka i reporterka Magdalena Grzebałkowska.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska literatura książki KSIĄŻKA Maria Konopnicka

"Ferment kulturalny" z Targów Książki w Krakowie. Moc literatury

Polskie Radio, jako patron medialny, jest obecne na 27. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Do Krakowa ruszyła też Czwórka - na "Ferment kulturalny" Alicja Michalska zaprosiła wprost z terenu wydarzenia. Nie zabrakło słów, opowieści, najlepszej literatury i znakomitych gości, a wśród nich m.in. Marta Łabęcka, Marcin Okoniewski, Weronika Ancerowicz i Magdalena Grzebałkowska. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie książki literatura Kraków young adult Alicja Michalska Marta Łabęcka

Magdalena Grzebałkowska: nasze społeczeństwo nie wyciąga wniosków z historii

- Te ciekawe opowieści pokazują, że ludzkość zawsze zwycięży. Niezależnie od tego, w jak strasznym bagnie jesteśmy, to zawsze potem zaczyna się życie. Wbrew pozorom ta książka może dawać nadzieję. Jeszcze jedna obserwacja: tyle dzieci i młodzieży skupiają różne organizacje paramilitarne, wszystko się powtarza, musimy pamiętać o przeszłości - mówiła na antenie Dwójki Magdalena Grzebałkowska.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Aldona Łaniewska-Wołłk reportaż Dwójka

Magdalena Grzebałkowska: Komeda był szalenie tajemniczy

- Zawsze po napisaniu książki uważam, że była ona najtrudniejsza z moich wszystkich dotychczasowych. Wydaje mi się jednak, że za 2-3 lata, jak już będę miała zdystansowany osąd, to mimo wszystko powiem, że właśnie ta była najtrudniejsza z racji braku materiałów i dużego oddalenia od mojego bohatera w czasie - mówiła autorka książki "Komeda. Osobiste życie jazzu".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Komeda Jazz KSIĄŻKA MUZYKA KULTURA