Tomasz Łęcki: Muzeum Narodowe w Poznaniu ma najlepszą galerię sztuki europejskiej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 18:00
- Nasze muzeum składa się, najogólniej rzecz biorąc, z dwóch wielkich kolekcji sztuki polskiej, która rozpoczyna się w wieku XVI, a kończy na wieku XXI. Ta kolekcja obecnie jest niedostępna ze względu na remont. Będziemy robili w tej chwili wszystko, aby skupić uwagę na malarstwie europejskim - mówił w Dwójce Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Tomasz Łęcki - dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu
Tomasz Łęcki - dyrektor Muzeum Narodowego w PoznaniuFoto: East News/Piotr Molecki
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu w trakcie remontu galerii sztuki polskiej zaprasza do oglądania malarstwa europejskiego.
  • W kolekcji są dzieła takich mistrzów, jak Velázquez, Ribera, Bronzino, Bellini, Sofonisba Anguissola, Quentin Massys, Joos van Cleve, Salomon Ruysdael, Arnold Böcklin czy Johann Overbeck.
  • Wśród nich są "Madonna Różańcowa" (Francisco de Zurbarán) oraz "Plaża w Pourville" (Claude Monet).

W Muzeum Narodowym w Poznaniu trwa remont, w związku z czym czasowo niedostępne są galerie sztuki polskiej. W tym czasie placówka zaprasza do oglądania malarstwa zagranicznych mistrzów i przekonuje, że ma najlepszą galerię sztuki europejskiej w Polsce.

Poznań dystansuje Kraków i Warszawę

-  Muzeum Narodowym w Poznaniu mamy ponad dwa tysiące obrazów mistrzów malarstwa europejskiego i w naszej stałej galerii prezentujemy około trzystu, w tym bardzo wyjątkowe dzieła, które rzeczywiście decydują o jakości tej galerii - przekonywał Tomasz Łęcki. - Przykładem, rodzajem recenzji jest to, że specjaliści z Prado z Madrytu uznają naszą kolekcję malarstwa hiszpańskiego za najważniejszą, najcenniejszą poza Hiszpanią, a na pewno na terenie Polski. - Tym razem dystansujemy i Kraków, i Warszawę.

By przyciągnąć gości mimo dużego remontu, muzealnicy przygotowali szereg inicjatyw. - Będziemy robili w tej chwili wszystko, aby skupić uwagę na malarstwie europejskim, nie tylko przez to, żeby o tym opowiadać. Będziemy robili to czynem, będziemy organizowali wydarzenia, będziemy zapraszali specjalistów, także z zagranicy - wyliczał nasz gość.

Czytaj także:

"Madonna Różańcowa" - hiszpański barok w rozkwicie

Poznańska Galeria Sztuki Europejskiej składa się z kilku kolekcji, z których najcenniejsza jest, wspominana już, kolekcja malarstwa hiszpańskiego.

- Jest to malarstwo barokowe z wielkim obrazem "Madonna Różańcowa" autorstwa Francisca de Zurbarána. To jest największy i najwspanialszy przykład hiszpańskiego malarstwa barokowego w Polsce. Ale mamy także malarstwo niderlandzkie, malarstwo romantyków niemieckich, malarstwo francuskie - przekonywał Tomasz Łęcki.

W Galerii Sztuki Europejskich znajdują się także obrazy takich mistrzów jak Velázquez, Ribera, Bronzino, Bellini, Sofonisba Anguissola, Quentin Massys, Joos van Cleve, Salomon Ruysdael, Arnold Böcklin czy Johann Overbeck.

Claude Monet - "Plaża w Pourville" 

W Muzeum Narodowym w Poznaniu znajduje się również m.in. "Plaża w Pourville" - jedyne dzieło Claude'a Moneta w polskich zbiorach. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem, również z powodu swej wyjątkowej historii. W 2000 roku obraz padł ofiarą "kradzieży stulecia". Do Muzeum Narodowego w Poznaniu wrócił niemal dziesięć lat później.


Posłuchaj
14:30 Dwojka_Wybieram_Dwojke_muzeum_2024_01_17-16-30-49.mp3 Muzeum Narodowe w Poznaniu - plany na 2024 rok (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Tomasz Łęcki (dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu)

Data emisji: 17.01.2024

Godzina emisji: 16.30

mgc/pj

Czytaj także

"Powiadacze". Wystawa-interwencja w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 13:00
Co łączy sztukę współczesną z obiektami średniowiecznymi? Wystawa "Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną" w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Galerii Sztuki Średniowiecznej prezentowane są "zanurzone w teraźniejszości" prace artystek i artystów, które wchodzą w dialog ze sztuką średniowieczną i sakralną.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedrenesansowe tajemnice poznańskiego ratusza: od marca wystawa w podziemiach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 16:30
Jest rzeczą powszechnie znaną, że poznański ratusz to "perła renesansowego budownictwa". Po kilkuletnim remoncie Muzeum Narodowe w Poznaniu zaprasza na wystawę, która zaprezentuje mało znane oblicze miasta i tej właśnie zabytkowej budowli: od wieku X do połowy wieku XVI.
rozwiń zwiń