Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 10:06
Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
Od lewej: kompozytor Rafał Ryterski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, reżyser, scenograf i autor scenariusza Krystian Lada, kompozytorka i wiolonczelistka Dobrawa Czocher, projektantka kostiumów i scenografii Natalia Kitamikado oraz kierowniczka muzyczna i dyrygentka Lilianna Krych na konferencji prasowej dot. projektu teatra
Od lewej: kompozytor Rafał Ryterski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, reżyser, scenograf i autor scenariusza Krystian Lada, kompozytorka i wiolonczelistka Dobrawa Czocher, projektantka kostiumów i scenografii Natalia Kitamikado oraz kierowniczka muzyczna i dyrygentka Lilianna Krych na konferencji prasowej dot. projektu teatraFoto: Piotr Nowak/PAP
  • Opera rozpisana na trzy plany czasowe, a także sny, w których spotykają się bohaterki opowieści.
  • Joan (Agnieszka Grochowska) to żyjąca w Paryżu 2024 roku fotografka, córka polskich emigrantów; Joanna (Dobrawa Czocher) - wiolonczelistka z Warszawy 1944 roku i uczestniczka powstania; Giovanna (Gabriela Legun) to francuska bohaterka narodowa z 1429 roku. W roli Anioła Historii baryton Szymon Komasa.
  • "D'ARC" wyreżyseruje Krystian Lada, twórca współpracujący ze scenami operowymi w Belgii, Holandii, Szwajcarii i Niemczech. Realizuje spektakle w nietypowych przestrzeniach, jak hale produkcyjne, dawne szpitale czy place miejskie.
  • "D'ARC" zrealizuje w przestrzeni Muzeum Powstania Warszawskiego, a także przymuzealnym Parku Wolności oraz pobliskich kamienicach przy ul. Grzybowskiej.
  • Premiera opery site-specific "D'ARC" została zaplanowana na 1 sierpnia jako część obchodów 80. rocznicy wybuchu powstańczego zrywu z 1944 roku.
  • Spektakl będzie pokazywany także 3, 4, 5 i 6 sierpnia.


- Dla mnie ta opera jest powrotem do Polski. Od ponad 20 lat mieszkam i pracuję za granicą. Fakt, że można z Polski wyjechać, nie oznacza, że Polska nas opuszcza. Projekt rodził się w rozmowach na temat tego, czym jest polskość, co to znaczy opowiadać o historii Polski w dzisiejszym świecie, świecie zglobalizowanym - zaznaczał Krystian Lada.

"D'ARC", czyli  opera site-specific

Jak zaznaczył, "D'ARC" to opera site-specific. - To znaczy, że jest to opera, w której architektura tego miejsca i historia tej architektury ma również znaczenie dla opowiadanej historii. Zabiera nas bardzo daleko od klasycznego wyobrażenia na temat opery. Nie będzie orkiestronu, który oddzieli publiczność od sceny. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by go "zakopać" i by publiczność stała się częścią tego wydarzenia - zapowiedział reżyser, scenograf i autor scenariusza.

Czytaj także:

80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Jak dodał, tytuł odnosi się do nazwiska jednej z bohaterek, a także do angielskiego słowa oznaczającego "mrok", "ciemność". - To opowieść o trzech kobietach, które żyją w różnych momentach historii, różnych miejscach geograficznych, ale które komunikują się ze sobą w snach - tłumaczył Lada. Trzy płaszczyzny czasowe opowieści rozgrywać się będą w trzech przestrzeniach wokół muzeum.

Posłuchaj
04:35 DARC na 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego .mp3 Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego (Poranek Dwójki)

 

Największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego 

  • Na kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum, zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
  • W realizację opery zaangażowanych jest blisko stu twórców - muzyków, wokalistów, tancerzy i realizatorów.
  • Libretto bazuje na motywach z pamiętników artystów uczestniczących w powstaniu warszawskim oraz historii Joanny d’Arc.
  • Spektakl realizowany jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Teatrem Wielkim - Operą Narodową.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Marcin Pesta

Autorka materiału: Dorota Piotrowska

Data emisji: 4.07.2024

Godzina emisji: 8.46

IAR/zch/wmkor

Czytaj także

Władysław Szpilman. Pianista, kompozytor, legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2024 05:55
- Dowiedziałem się, że jest przesłuchanie na posadę pianisty w Polskim Radiu. Moimi konkurentami byli nawet laureaci Konkursu Chopinowskiego. Wybrali mnie, bo potrafiłem improwizować - mówił Władysław Szpilman o początkach swojej kariery radiowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strefa ciszy w środku Warszawy? "Próbujemy zawracać kijem Wisłę"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2024 16:10
W "Poranku Dwójki" porozmawialiśmy o doświadczeniu muzyki w malowniczej scenerii ogrodów Łazienkowskich. Od 6 lipca przez cały miesiąc w letnie weekendy w przestrzeni Łazienek Królewskich, z dala od miejskiego zgiełku, będzie trwała 12. odsłona Festiwalu Strefa Ciszy. O tym wydarzeniu w "Poranku Dwójki" opowiedziała nam Violetta Łabanow-Jastrząb - prezes Fundacji "Muzyka jest dla wszystkich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Pieńkowski o Festiwalu "Nowe Horyzonty": Wracamy do skali dużego festiwalu. Będzie trzynaście ekranów

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 13:40
640 seansów i aż 285 filmów, wśród nich "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna czy "Substancja" Coralie Fargeat. Takie tytuły znalazły się w programie 24. edycji jednej z najważniejszych imprez filmowych w Polsce - Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. O wydarzeniu oraz o jego programie w Dwójce opowiedział dyrektor Marcin Pieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Łoszewski o SFP: musimy zachować maksymalną jedność

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 12:15
- Jesteśmy w takim momencie, w którym musimy zachować maksymalną jedność, a Stowarzyszenie ma tutaj do odegrania niebagatelną rolę. Powinniśmy móc mówić jednym głosem i sprawić, by cale środowisko również chciało się do tego głosu przyłączyć. To nasz podstawy cel - powiedział w "Poranku Dwójki" nowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Grzegorz Łoszewski.
rozwiń zwiń