Kompendium wiedzy o getcie warszawskim. Dotychczasowe ustalenia i najnowsze badania

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 22:00
To kolejny projekt realizowany z funduszy Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Tym razem jest to praca z zakresu humanistyki cyfrowej – "Encyklopedia getta warszawskiego", której powstanie jest efektem wieloletniego projektu badawczego prowadzonego w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Dwoje Żydów przechodzi przez zasieki z drutów kolczastych w warszawskim getcie.
Dwoje Żydów przechodzi przez zasieki z drutów kolczastych w warszawskim getcie.Foto: NAC/domena publiczna

Posłuchaj
59:16 2025_04_10 20_59_48_PR2_O-wszystkim_z_kultura.mp3 Kompendium wiedzy o getcie warszawskim. Dotychczasowe ustalenia i najnowsze badania (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)

 


To kompendium wiedzy o getcie warszawskim, łączące dotychczasowe ustalenia z najnowszymi badaniami naukowców. Wybrane w publikacji hasła dotyczą najważniejszych instytucji getta warszawskiego: zarówno oficjalnych (np. Rada Żydowska), działających jawnie (np. Toporol czy ŻTOS), jak i konspiracyjnych (np. partie polityczne czy podziemne organizacje), a także najważniejszych wydarzeń w historii getta: jego utworzenia, wielkiej akcji likwidacyjnej czy powstania w getcie.

Encyklopedia stanowi syntezę wszystkich prac nad pełną edycją Archiwum Ringelbluma, w jej zakres weszły również inne kolekcje archiwalne ŻIH oraz opublikowane materiały źródłowe i wspomnieniowe dotyczące getta warszawskiego i Zagłady.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: prof. Andrzej Żbikowski, kierownik projektu Żydowskiego Instytutu Historycznego "Encyklopedia getta warszawskiego"

Data emisji: 10.05.2025

Godz. emisji: 19.10

pg/kor/zch

Czytaj także

"Podziemny Muranów". Prof. Jacek Leociak o sposobie poznawania dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 20:00
Książka "Podziemny Muranów" prof. Jacka Leociaka to szansa na poznanie warszawskiego Muranowa, który został zniszczony w trakcie II wojny światowej. W audycji "O wszystkim z kulturą" autor podzielił się m.in. sposobem na poznawanie miejsc, których już w Warszawie nie ma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mścicielka z warszawskiego getta". Historia Rywki "Niuty" Tajtelbaum

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 17:42
Rywka "Niuta" Tajtelbaum to żydowska działaczka zamordowana w 1943 roku przez gestapo. Sama nazywała siebie komunistką. O tej postaci rozmawialiśmy w audycji "Wybieram Dwójkę" z Michałem Wójcikiem, autorem książki "Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia".
rozwiń zwiń