Romowie, jakich nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2024 13:00
Obserwuj nas na Google News
W "Źródłach" Piotr Dorosz porozmawia z Andrzejem Grzymała-Kazłowskim o kulturze Romów, która stała się jego pasją i życiową drogą. Zaprosimy na koncert muzyki romskiej, który odbędzie się w Warszawie 13 grudnia. Ponadto z Andrzejem Bieńkowskim poznajemy młodych muzyków tworzących Dom Tańca. 
Audio
1 plik
Dworzec w Mendig, powiat Mayen-Koblenz, Nadrenia Palatynat, Niemcy 1932
Dworzec w Mendig, powiat Mayen-Koblenz, Nadrenia Palatynat, Niemcy 1932Foto: Muzeum Kultury Romów

Odwiedzamy Muzeum Kultury Romów w Warszawie 

O sobie, kulturze Romów, Muzeum Kultury Romów oraz koncercie grupy "Perła i Bracia" opowie Andrzej Grzymała-Kazłowski - pasjonat i propagator kultury romskiej z przeszło 30-letnią działalnością na tym polu. To on jest założycielem i właścicielem Muzeum Kultury Romów.

Cygan Marcin z familią w Krościenku nad Dunajcem, 1900.jpg

Zbiór cyganologiczny będący fundamentem Muzeum powstawał od początku lat 90. XX w. Dziś kolekcja Muzeum Kultury Romów, to unikalny w skali kraju – największy pozostający w rękach prywatnych – zbiór cyganaliów. W skład kolekcji wchodzi ponad 3000 obiektów, m.in. dokumenty historyczne, wśród których jest jeden z najstarszych zapisków dotyczących Romów w Europie – karta z hasłem „o Cyganach” z wydanej w 1574 r. w Bazylei Cosmographiae universalis libri III "Von dem Deutschen Land" Sebastiana Münstera, pruskie i austriackie XVIII-wieczne akty banicyjne, niemieckie dokumenty z okresu II WŚ oraz liczny zbiór fotografii z tego okresu. Kolekcję tworzy także zbiór malarstwa: prace artystów polskich, rumuńskich, czeskich z początku XX w., prace współcześnie działających artystów romskich, liczne grafiki, litografie, druki. Klejnotami koronnymi kolekcji są trzy wagonowe wozy wędrownych Romów z przełomu lat 50. i 60. XX w. W Polsce przetrwało tylko kilkanaście wozów tego typu (w tym 5. w Muzeum Okręgowym w Tarnowie). Zbiory etnograficzne uzupełniają przykłady romskiego rzemiosła i rękodzieła – kotły, patelnie, elementy strojów romskich, biżuteria [mat. Muzeum]

Zobacz też:

Od 2015 r. pod adresem www.romuzeum.pl działa wirtualna odsłona Muzeum Kultury Romów w Warszawie. Celem instytucji jest nie tylko gromadzenie i udostępnianie zbiorów, ale także  propagowanie rzetelnej wiedzy na temat historii, tradycji, kultury Romów oraz szeroko rozumianej problematyki związanej ze społecznością romską w Polsce i na Świecie.

Z Andrzejem Grzymała-Kazłowskim zaprosimy także na koncert tradycyjnej muzyki charakterystycznej dla Romów Europy środkowej i wschodniej. 13 grudnia, w Teatrze Powszechnym w Warszawie (po prelekcji dotyczącej Muzeum Kultury Romów) odbędzie się występ zespołu Perła i Bracia. Podczas koncertu usłyszymy autorskie kompozycje, utwory inspirowane muzyką Romów z Bałkanów, Gypsy swing inspirowany twórczością Django Reinhardta...

Muzyka Romów w Polsce?

Młodzi w Domu Tańca

W audycji Andrzej Bieńkowski opowiada o muzykantach związanych z Domem Tańca. Nie tych, którzy pamiętają powstanie stowarzyszenia, ale tych z obecnej "młodej fali". W kontekście każdego z nich opowie o regionie, który fascynuje i najbardziej "pochłonął" młodego artystę oraz o jego mistrzach.

Bohaterami tej części audycji są: Róża Martyna Grabowska, Jeremi Kowalski, Jakub Stefanowicz, Juliusz Kublik, Rafał Miśta oraz Joanna i Stanisław Strelnikowie (kapela Zwykli Ludzie).

Zobacz także: 

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadzili: Andrzej Bieńkowski i Piotr Dorosz

Data emisji: 13.12.2024

Godzina emisji: 12.00

mg

Czytaj także

Romskie kobiety w obiektywie Katarzyny Piechowicz

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2024 16:30
Świat romskich kobiet, ukazany od wewnątrz, zatrzymany w fotograficznych kadrach, przedstawiających w naturalny sposób tę grupę społeczną. W audycji "Terra Kultura" opowiadaliśmy m.in. o wystawie fotograficznej Katarzyny Piechowicz - "Romni". Mówiła o niej kuratorka wystawy Joanna Kinowska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogrom oświęcimski 1981 – historia nieopisana

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 21:00
W "Klubie Trójki Audiodokumencie" bardzo ważna opowieść. Nieznana, nieopisana, nieprzepracowana historia pogromu oświęcimskiego z 1981 roku, kiedy z na pozór banalnego wydarzenia mogło dojść do podpalenia domu, w którym schronili się Romowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od czasu wojny na Ukrainie podwoiła się liczba Romów w Polsce. Pomaga im fundacja W Stronę Dialogu

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 13:39
- Romowie uczestniczą w wojnie na Ukrainie i codziennie dowiadujemy się o kolejnej osobie, która została powołana na front - powiedziała Dwójce Ewelina Bosak z fundacji W Stronę Dialogu. Jan Kanty Zienko wybrał się na Podkarpacie, gdzie rozmawiał z osobami niosącymi pomoc Romom uciekającym z Ukrainy.
rozwiń zwiń