Michał Jabłoński zauważył, że religia daje człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. - Prawdopodobnie Żydzi nawet chcieli pomóc Samarytaninowi, ale nie mogli, bo zabraniało im tego prawo i religia. Nikt nie ma jednak obowiązku wierzyć. Nie jest to nakazane odgórnie. Ktoś, kto nie wierzy jest często taktowany, jako ten gorszy. Pan Bóg namawia do wiary, ale nigdy nie zmusza - powiedział pastor.
Jan Suliga podkreślił, że Samarytanie byli uznawani przez Żydów za gorszych. - Historia, którą opowiedział Jezus w przypowieści "O miłosiernym Samarytaninie" pokazuje, że ktoś uważany za osobę z niższej grupy społecznej okazał się bliźnim. Poczucie bliźniego pojawia się wtedy, gdy opiekujemy się kimś lub ktoś nami – wyjaśnił antropolog kultury.
Adam Abd El Al przyznał, że interpretacja ludzka religii jest winna temu, że człowiek nie pomaga innym. - Żydzi sami stworzyli więcej zasad niż Bóg od nich wymagał. W tej chwili jesteśmy w momencie ataku na wszystkie religie. Ludzie zamiast odchodzić od złych duchownych odchodzą od Pana Boga. Skomplikowaliśmy sobie życie na własne życzenie - stwierdził przedstawiciel Muzułmańskiego Związku Religijnego.
O upominaniu bliźniego mówił ks. Michał Dziedzic. - Najpierw bym upomniał daną osobę na osobności. Ważna jest też modlitwa za tę osobę. Ewentualnie, to, co radzi Słowo Boże, pójść do wspólnoty i ewentualnie w kilku idziemy do tej osoby. Dopiero na końcu udajemy się do zwierzchników - mówił w Polskim Radiu 24 duszpasterz młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej.
Więcej w całej audycji.
Audycję prowadził Adrian Klarenbach.
Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24
____________________
Data emisji: 25.08.2018
Godzina emisji: 18:06