Podręcznik do bezpiecznego korzystania z internetu dla seniorów. Tauron przygotował specjalną ofertę
Choć nie da się ukryć, że to kim jesteśmy i jak postrzega nas otoczenie zależy często od nas samych, to jednak regularnie prowadzone są badania, które pozwalają wyznaczyć granicę bycia seniorem. - My jednak lubimy policzyć pewne rzeczy - mówi dr Justyna Pokojska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
05:42 PR1_AAC 2021_09_13-09-40-04.mp3 O medycznych i socjologicznych aspektach bycia seniorem, opowiada dr Justyna Pokojska ("Cztery pory roku"/Jedynka)
Medycyna, a socjologia
Perspektyw patrzenia na starość jest wiele. Jesień życia jest fenomenem medycznym, a to oznacza że wyznacznikiem mogą być zmiany zachodzące w ciele człowieka. - Wiemy, że po 60 - 65 roku życia organizm zużywa więcej komórek niż produkuje. Wówczas rozpoczyna się ostatnia część życia - mówi gość audycji. Na problem można spojrzeć jednak również z punktu widzenia społecznego. - Późne lato życia, jak to się dziś nazywa, czyli wiek na przykład po zakończeniu aktywności zawodowej to jest po 64 roku życia. Powiedzielibyśmy więc, że seniorzy to osoby 65+ - dodaje dr Pokojska.
Choć pandemia COVID-19 zwiększyła śmiertelność, to średnia życia w Polsce wynosi 81 lat dla kobiet i 72 lata dla mężczyzn. Oznacza to, że wiek senioralny zostaje wydłużony. - Nawet gdy spojrzymy na aktywność zawodową seniorów to w grupie od 55 do 64 roku życia, co drugi Polak wciąż pracuje. Dłużej jesteśmy też aktywni fizycznie, jeżdżąc np. na rowerze - tłumaczy gość "Czterech pór roku". WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, nazywa ten proces "aktywnym starzeniem się". - Staramy się pogłębiać ten proces - przekonuje.
Zobacz także:
Senior za kierownicą. Na co należy zwrócić uwagę?
Czuć się potrzebnym
Zmiany w społecznym postrzeganiu seniorów dokonują się również w aspekcie aktywności umysłowych czy choćby stylu bycia. Osoby starsze swobodniej dobierają ubiór, coraz pewniej poruszają się również w świecie nowych technologii. - Oswajamy ten proces. Nic nie stoi na przeszkodzie, by każdy etap naszego życia cieszył się swoimi prawami. Ostatnie półtora roku sprawiło, że właśnie nowe technologie stały się częścią naszego codziennego życia. Święta z dziećmi i wnukami na Skypie, połączenia wideo na Messengerze, możliwość zobaczenie bliskiej osoby nawet gdy mieszka tysiące kilometrów od nas - wylicza dr Justyna Pokojska. Zdaniem socjologa, to bardzo ważne, gdyż sprawni i optymistycznie nastawieni do życia jesteśmy tak długo, jak długo czujemy się potrzebni. - Im dłużej babcia może towarzyszyć wnukom w życiu, dzięki aplikacjom, tym dłużej czuje się potrzebna - podsumowuje gość audycji.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Agnieszka Kunikowska
Gość: dr Justyna Pokojska (socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 13.09.2021 r.
Godzina emisji: 9.40
mg