Czym jest nekrodziedzictwo?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2024 15:00
Kameralne cmentarze przykościelne, małe wiejskie cmentarzyki, ogromne wielkomiejskie metropolie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można zaryzykować tezę, że większość spoczywających na nich osób w momencie śmierci otoczona była troską i miłością. Ich szczątki zaś pochowane zostały z szacunkiem i zgodnie z pożądanym przez zmarłego rytuałem.
Warszawskie Powązki to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce, a historia starej części sięga końca XVIII wieku.
Warszawskie Powązki to jeden z najstarszych cmentarzy w Polsce, a historia starej części sięga końca XVIII wieku.Foto: Shutterstock/Lukas_LL

Są jednak i takie miejsca, w których ludzkie zwłoki zakopywane były pospiesznie i z pogardą. Miejsca, które miały nigdy nie zostać rozpoznane jako przestrzenie pochówku, a chowane w nich osoby miały po prostu zniknąć z powierzchni ziemi.

I właśnie tymi przestrzeniami w sposób szczególny interesuje się nowe pole badań, które dzisiejszy gość audycji określa mianem "nekrodziedzictwa".

O jego zadaniach i celach, a także o tym, w jaki sposób nekrodziedzictwo wpływa na nasz sposób postrzegania człowieka i świata porozmawiamy z prof. Ewą Domańską z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

***

Na audycję w piątek (1.11) w godz. 16.00-17.00 zaprasza Michał Nowak.

am

Zobacz więcej na temat: Wszystkich Świętych wspomnienie
Czytaj także

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny czasem refleksji i zadumy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 13:50
Przed nami czas zadumy i refleksji nad życiem, czas wspominania naszych bliskich. Jak powinniśmy przeżywać te dni? Czy uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to smutne święta? 
rozwiń zwiń