Piękno za 1 euro

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 10:20
Czy nasza codzienność ma swój styl? Czy ładne rzeczy, którymi się otaczamy, muszą być bardzo drogie?
Audio

Wzornictwo przemysłowe, coraz częściej określane z angielska jako design, staje się z roku na rok popularniejsze. Tak przynajmniej można sądzić, obserwując festiwalową mapę Polski, na której imprezy poświęcone pięknym i oryginalnym przedmiotom pojawiają się z roku na rok coraz gęściej. Czy ta doraźna popularność przekłada się na codzienną praktykę wyposażania i dekorowania mieszkań i biur?

- Design służy przede wszystkim wygodzie życia codziennego, to coś, co ma być użyteczne, nie jest to po prostu zabawka czy ozdoba. Jego rolą jest stworzenie wygodnego, bezpiecznego i przyjemnego otoczenia - mówiła Katarzyna Rzehak z Instytutu Wzronictwa Przemysłowego. Design często mylony jest ze sztuką użytkową, tymczasem wzornictwo przemysłowe zakłada masowego odbiorcę, a sztuka, nawet ta użytkowa, zawsze nastawiona jest na to, co niepowtarzalne.

Pierwszym stylem sztuki, który trafił do masowej produkcji, była secesja. Początkowo mówiło się o niej, że jest tandetna, bo różnica jakościowa między wyrobami secesyjnymi a tymi z połowy XIX wieku była ogromna. Niska jakość miała swoje ekonomiczne uzasadnienie – rzeczy, które się psuły, były wciąż zastępowane nowymi, dzięki temu przemysł się rozrastał i coraz większą liczbę ludzi było stać na przemysłowe nowinki.

W dzisiejszym wzornictwie coraz powszechniejsze staje się hasło "designu demokratycznego", czyli dążenia do tworzenia wysokojakościowych pod względem projektowym i materiałowym produktów, przy zachowaniu niskiej ceny. Wychodzi się z założenia, że zarobić można nie na jednym, pojedynczym i drogim designerskim przedmiocie czy limitowanej serii, ale na masowo produkowanych, tanich przedmiotach. Jest to tzw. "model skandynawski", w którym nie żałuje się funduszy na drogie projekty i nastawia na zysk w dłuższej perspektywie czasu.

W ramach popularyzacji tych idei w dniach 27 stycznia - 31 marca 2011 Instytut Wzornictwa Przemysłowego zorganizował wystawę "Wzornictwo za 4 złote. 1 Euro Design", która prezentuje 63 świetnie zaprojektowanych i niedrogich produktów. Tytułowe 1 euro to kwota umowna – na wystawie zaprezentowane zostaną produkty najtańsze w swojej grupie, dobrze zaprojektowane i ogólnodostępne. Wyboru eksponatów dokonały osoby, które na co dzień zawodowo zajmują się designem, jednak reprezentują różne branże i obszary.

Z kolei o znakomitych, choć niekiedy zapomnianych polskich tradycjach w projektowaniu przemysłowym opowiadała Anna Maga z Muzeum Narodowego w Warszawie. "Chcemy być nowocześni"  to tytuł wystawy, która odbędzie się w dniach 4-17 kwietnia 2011. Celem wystawy jest ukazanie wybitnego polskiego designu lat 1955–1968 i jego specyficznego stylu, nazywanego często stylem form organicznych. To jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej. Na wystawie znajdą się zarówno modele, jak i ich realizacje przemysłowe. Eksponowane będą w taki sposób, by uwypuklić charakterystyczne cechy estetyki tego czasu i jej rozmaite tendencje.

Audycję przygotowała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku Współczesne wzornictwo przemysłowe w boksie Posłuchaj po prawej stronie.

(Lm)

Czytaj także

Duńskie wzornictwo

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2010 13:46
Polscy miłośnicy duńskiego wzornictwa mogą śledzić na stronie internetowej najnowsze trendy w tej dziedzinie. Uroczysta inauguracja portalu poświęconego duńskiemu designowi odbyła się w Ambasadzie Danii w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa jakość turystycznych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2010 10:03
Fotel z kluski śląskiej i wiklinowa huśtawka to tylko niektóre z pomysłów polskich artystów na suweniry z wakacyjnych wojaży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Design to więcej niż kostium

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 12:36
Wzornictwo to nie tylko estetyczne formy i nowoczesne tworzywa. To również promocja proekologicznych zachowań – podkreśla gość Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wzięli na warsztat dachy Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 09:40
W ramach Festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej można oglądać wystawę podsumowującą dwuletnią działalność "Pracowni Design".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękne, ale nie drogie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 10:30
Design - termin który już na dobre zadomowił się w naszym języku, a opisuje tę samą dziedzinę sztuki, wykładanej na większości Akademii Sztuk Pięknych, co wzornictwo przemysłowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Design za cztery złote

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 13:58
Rower może być piękny, a pędzel do golenia bywa źródłem estetycznych doznań - przekonują autorzy wystawy "1 euro design".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesne lata

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 11:41
W czasach PRL-u o designerskie masy plastyczne nie było łatwo. W Muzeum Narodowym można zobaczyć, komu udało się je zdobyć, a kto fantazyjne meble tworzył ze sklejki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcemy być nowocześni

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 20:39
Wystawa "Polski Design 1955-1968" w Muzeum Narodowym oraz nowe plany Muzeum Żup Krakowskich.
rozwiń zwiń