Obój i jego szczególna rola w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 23:00
Tylko od dźwięku "a" uda się nastroić każdą orkiestrę, a to "a" podaje codziennie na całym świecie przed każdą próbą oboista lub oboistka. Dlaczego obój? Dlaczego właśnie ten instrument prowadzi? Odpowiedź poznaliśmy w tym wydaniu audycji z cyklu "Karnawał instrumentów". 
Obój
ObójFoto: furtseff/Shutterstock

- Dlaczego to właśnie obój nadaje ton całej muzyce, której słuchamy? Przyjrzyjmy się wspólnie partyturom, posłuchajmy razem muzyki, zacytujmy Berlioza, Straussa - poznajmy ich opinie, ich sekrety dotyczące instrumentacji. Bardzo serdecznie zapraszam do wysłuchania "Karnawału instrumentów" - zachęcał Łukasz Borowicz, gospodarz programu*. 

*Była to powtórka audycji z 18 września 2020 roku.

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

Posłuchaj
56:00 2023_09_29 22_00_24_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Obój i jego szczególna rola w muzyce (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 29.09.2023

Godzina emisji: 22.00

pg/mo

Czytaj także

Koncert skrzypcowy "Pamięci anioła"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022 23:00
Podczas audycji wsłuchaliśmy się w jedno z najważniejszych i najbardziej emocjonalnych dzieł muzyki XX wieku - Koncert skrzypcowy "Pamięci anioła" skomponowany przez Albana Berga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Orchestras Now!". Popandemiczne refleksje na temat działalności orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 17:51
- Pomyśleliśmy, że jest to dobry moment na spotkanie orkiestr, tak żebyśmy jako branża mieli szansę porozmawiać na temat tego, co się wydarzyło w czasie pandemii, i zmian, które to pociągnęło, a także naszych relacji z publicznością. Mam nadzieję, że podczas tej konferencji dużo będzie też refleksji na temat wartości, jakie orkiestry niosą w dzisiejszych czasach - mówiła w Dwójce Natalia Klingbaj z Narodowego Forum Muzyki, organizatora Międzynarodowej Konferencji Orkiestr "Orchestras Now!".
rozwiń zwiń