Polskie Radio
Section05

Agnieszka Kunikowska

Savoir-vivre podczas urlopu. O czym trzeba pamiętać, żeby nie przeszkadzać innym?

Podczas urlopu warto znać turystyczny savoir-vivre. - Czytajmy, co nam wolno, a czego nie wolno w miejscu, do którego jedziemy. Dotyczy to zagranicy, ponieważ później może pojawić się problem, że nie zrealizujemy naszego programu pobytu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Kamieński, specjalista ds. turystyki. Co jest najważniejszą zasadą wyjazdu i jak odpoczywać, żeby nie przeszkadzać innym?
Zobacz więcej na temat:  savoir-vivre urlop turystyka Marek Kamieński

Wakacyjny savoir-vivre. Co wolno, a co nie wypada na urlopie?

Mieszkańcy kurortów (nie tylko zagranicznych) protestują od jakiegoś czasu przeciwko zachowaniom turystów. Niedawno np. na Wyspach Kanaryjskich odbyły się demonstracje, których uczestnicy żądali zmniejszenia napływu letników, zarzucając im wywoływanie uciążliwego hałasu i zanieczyszczanie przyrody. W Barcelonie z tego samego powodu zakazano już budowy hoteli w centrum i ograniczono możliwość wynajmu prywatnych mieszkań na krótki czas. W "Czterech porach roku" porozmawiamy o tym, czy jest coś takiego jak wakacyjny savoir-vivre?
Zobacz więcej na temat:  wakacje urlop savoir-vivre

Maja Włoszczowska w Jedynce: sport zawsze warto uprawiać

- Kolarstwo jest tak wdzięcznym sportem, że tak naprawdę większość zawodników czy wszyscy, których znam, cały czas jeździ na rowerze. Teraz sama mogę cieszyć się bardziej tym rowerem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maja Włoszczowska, jedna z najbardziej znanych polskich sportsmenek. Czy po zakończeniu kariery sportowej uprawia rekreacyjnie także inne dyscypliny?
Zobacz więcej na temat:  rower aktywność fizyczna maja włoszczowska

Jaki prezent na Dzień Dziecka? Przede wszystkim chodzi o wspólną zabawę rodzica z dzieckiem

Czy zamiast kolejnej zabawki możemy wręczyć dziecku prezent, który będzie rozwijał jego wiedzę i zainteresowania? Oczywiście, że tak. - Są bardzo różne zestawy w stylu "zrób to sam". Dzieci przez doświadczenie mogą poznawać chemię, fizykę, nawet elektronikę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Kordaszewska, psycholożka dziecięca, a także ekspertka ds. rynku zabawek. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Kordaszewska zabawki zabawa z dzieckiem

Hambuger - dlaczego świat pokochał ten przysmak?

Chrupiąca, ciepła bułka, w bułce mięso, dużo warzyw i koniecznie sos. Tak wygląda jego klasyczna wersja. Ale są różne. Choć wydaje się, że to amerykański wynalazek, tak naprawdę ma niemieckie korzenie. A jego nazwa wywodzi się od... befsztyka po hambursku. Świat go pokochał tak bardzo, że nawet ma swoje święto. Właśnie dziś. Z tej okazji dowiedzmy się więcej o tym przysmaku i sprawdźmy, czy choć pyszny, na pewno jest zdrowy? O hamburgerze opowie Bartosz Frydulski, znawca tematu i smakosz.
Zobacz więcej na temat:  dzieci hamburger

Noc Muzeów 2024. Polskie Radio udostępniło unikatowe dźwięki z blisko 100-letniego archiwum

- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Umożliwiamy kontakt z tym dźwiękowym dorobkiem - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Podczas Nocy Muzeów 2024 w Pałacu Staszica można było spotkać dziennikarzy Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Noc Muzeów 2024 Andrzej Mietkowski

Czego nie wiemy o gawronach?

Większy od gołębia, ale znacznie mniejszy od kruka. Ma czarne pióra z granatowym połyskiem. Jest dość ostrożny, ale zimą w miastach, zwłaszcza, gdy się go dokarmia, prawie zupełnie się nie płoszy. Podczas wędrówek może tworzyć wielkie stada liczące kilka tysięcy osobników. Gawron. Czego jeszcze o nim nie wiemy? Dlaczego warto otoczyć go szczególną troską? O tym opowiedział Stanisław Łubieński z OTOP-u.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta przyroda gawrony