Polskie Radio
Section05

Anna Lisiecka

"Dziennik 1954" Leopolda Tyrmanda. Realia historyczne

- Wśród ludzi, z którymi Tyrmand spotykał się na co dzień, niewiele było tych, którzy szli do więzienia, albo którzy wyszli z więzienia w 1953-1954 roku. To jest interesujące, chociaż trudne do wyjaśnienia, że środowiska intelektualno-artystyczne były w znacznym stopniu chronione. Wiele osób było koniunkturalistami - mówił prof. Andrzej Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Tyrmand Andrzej Paczkowski literatura KULTURA

Witkacy, Gombrowicz, Nałkowska i inni... Jak spędzali wrzesień 1939?

- Zofia Nałkowska przedostała się ze swoim sekretarzem i kochankiem Bogusławem Kuczyńskim do Rumunii, ale jednak wróciła do Warszawy, bo tam zostawiła matkę i siostrę - opowiada Anna Lisiecka, dziennikarska radiowa i autorka książki "Wakacje 1939". Jak wyglądały losy polskich pisarzy we wrześniu 1939 roku?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Julian Tuwim Zofia Nałkowska II wojna światowa literatura KULTURA

Gombrowicz niczym najinteligentniejszy myśliciel prawodawca

- Ta mądrość Gombrowicza, który mówi o tym, że sztuka to taki rodzaj obnażania, który jednocześnie jest dochodzeniem do największej prawdy. I to poszukiwanie formy, która nie jest formą naśladowczą, to coś, co nas Polaków stawia w bardzo luksusowej sytuacji. My naprawdę mamy jednego z najwiekszych myślicieli XX wieku wśród pisarzy - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Dorota Gacek literatura KSIĄŻKA KULTURA Maciej Wojtyszko