Polskie Radio
Section05

Arkadiusz Gołębiewski

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Jaki ma wpływ na wychowanie i promowanie wartości?

- Bitwa Warszawska toczyła się nie tylko w okolicach Radzymina czy Ossowa, ale - jak wiemy - 5. armia generała Sikorskiego przyjęła duże uderzenie wojsk rosyjskich w okolicach Wkry (...). Tam są groby, pomniki, miejsca pamięci, czyli to, co pomaga dzisiaj wychowywać, przypominać o ważnych dla każdego Polaka wartościach - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wiśniewski, prezes Fundacji Tak dla Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska HISTORIA historia Polski wychowanie rodzina niepodległość

Kulisy powstania krzyża papieskiego na Placu Piłsudskiego w Warszawie

- Miałem zaszczyt uczestniczyć we mszy na Placu Piłsudskiego w 1979 r., na którą nie było łatwo się dostać. Trudno wyrazić doznane przeżycia i wielkość tego, co tam się odbywało. Po wielu latach, kiedy ogłoszono ponownie konkurs na krzyż, wiedziałem że to dla mnie jakaś powinność - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Mierzwiak, współautor projektu krzyża papieskiego na Placu Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Paweł II pomniki SZTUKA Warszawa historia Polski

Arkadiusz Gołębiewski: jesteśmy gotowi na modyfikacje

- Liczymy, że uda się przeprowadzić festiwal w zaplanowanym terminie 24-27 września br. Oczywiście przygotowujemy się na różne opcje, jeśli wejdą jakieś regulacje ograniczające, to będziemy przygotowani, żeby większość programu przenieść do internetu - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Poranek Dwójki Dwójka Paweł Siwek

"To dramat dla całej branży". Jak koronawirus zmieni świat kultury?

- To cios dla całej branży filmowej. Zawieszono wiele produkcji, odwołano premiery kinowe, wielu artystów pozostało bez środków - wskazywali w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Gołębiewski (dokumentalista, dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, pomysłodawca warsztatów scenariuszowych online) oraz reżyser Grzegorz Pacek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM pandemia reżyser Polskie Radio 24 Magdalena Piejko

"Towarzystwo Niepokornych". Jak działa Muzeum II Wojny Światowej w czasie pandemii?

Okres pandemii jest szczególnie trudny dla instytucji i wydarzeń kulturalnych. Pojawiają się kolejne informacje o przesunięciu imprez artystycznych o charakterze międzynarodowym. W Polskim Radiu 24 o funkcjonowaniu w czasie pandemii mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki i dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum II Wojny Światowej Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci pandemia Koronawirus w Polsce kwarantanna

"Spektakularny sukces". Dyrektor NCK o programie "Kultura w sieci"

- Narodowe Centrum Kultury jest włączone w program "Kultura w sieci", który odniósł spektakularny sukces. Cieszyłbym się jednak, gdyby epidemii nie było i działania pomocowe można było zrealizować inaczej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA internet Koronawirus w Polsce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Rafał Wiśniewski

"Towarzystwo Niepokornych". Postać Wiktora Stryjewskiego ps. "Cacko"

- Chwytamy się ostatnich śladów, ostatnich ludzi którzy pamiętają, a dzięki inicjatywie prof. Szwagrzyka możemy celebrować pochówki bohaterów którzy wówczas zastali zamordowani, a poprzez groby których i godne pochówki przywracamy ich społecznościom – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Nowacki. W audycji wzięli udział również Arkadiusz Gołębiewski oraz Wojciech Boratyński historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL II wojna światowa Jan Ruman Żołnierze Wyklęci

"Towarzystwo Niepokornych". Działalność Żołnierzy Wyklętych na Mazowszu

- Północne Mazowsze, jeśli chodzi o działania Żołnierzy Wyklętych, to przede wszystkim Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój" i działalność jego patroli. Był to patrol "Pilota", który działał w okolicach Nasielska, patrol "Kazimierczuka" - okolice Przasnysza, no i sam "Rój" - to jest Ciechanów i okolice - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Oleńczak, pełnomocnik wojewody mazowieckiego ds. kombatantów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Ruman Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski

"Towarzystwo Niepokornych". Bronisław Piłsudski

- Jeżeli przyjrzymy się postaciom wybitnych Polaków, którzy badali Bajkał, Kamczatkę, góry Syberii, okazuje się że byli to zwykle skazańcy, a ich wkład, wiedza i mądrość doprowadzała do tego by czas zesłania zamienić na coś pożytecznego – mówił w Polskim Radiu 24 Waldemar Czechowski, reżyser, prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL II wojna światowa Jan Ruman Bronisław Piłsudski

Ogólnopolskie spotkanie kobiet więźniarek politycznych 1944–1989

- To był zjazd kobiet uwięzionych, internowanych, działaczek opozycji antykomunistycznej. Od 30 lat mieliśmy spotkania kobiet, żon czy partnerek wojowników, ale to było pierwsze spotkanie kobiet - wojowniczek - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka i pisarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL II wojna światowa Jan Ruman stan wojenny

D. Kania o filmie "Ryngraf": zaczęło się od prezesa IPN

- Zaczęło się od prezesa IPN dr. Jarosława Szarka. Wręczając nagrodę im. Janusza Kurtyki, bardzo wzburzony mówił o znalezionym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka ryngrafie. Ja się postanowiłam zainteresować tą historią - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Kania wyjaśniając motywację do zrobienia filmu "Ryngraf" o niesłusznie skazanym za kolaborację z Niemcami żołnierzu wyklętym.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA HISTORIA historia Polski Żołnierze Wyklęci Jan Ruman Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Dorota Kania Krzysztof Szwagrzyk Jarosław Szarek