Polskie Radio
Section05

Armia Czerwona

Historia zapomnianej potyczki z Armią Czerwona w Lesznie z 1947 roku

W latach powojennych zdarzały się w Polsce krwawe konflikty z żołnierzami Armii Czerwonej, którzy stacjonowali na terenie naszego kraju. Do najbardziej znanego zdarzenia doszło na dworcu kolejowym w Lesznie w nocy z 28 na 29 maja 1947 roku. Przeciwko czerwonoarmistom wystąpili polscy żołnierze, milicjant i kolejarze. O zdarzeniu w Lesznie mówił w audycji Kulisy Spraw Krzysztof M. Kaźmierczak, który pisze książkę na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Leszno

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZSRR HISTORIA historia Polski II wojna światowa Anna Hardej Jakub Jamrozek NAUKA

"Stalin był gwarantem czwartego rozbioru Polski"

17 września 1939 roku, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na tereny Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był czwarty rozbiór Polski. W audycji Nos Kleopatry o agresji ZSRR na Polskę mówili dr Witold Wasilewski (historyk i publicysta), Tadeusz Płużański (dziennikarz, historyk i publicysta).
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa ZSRR Niemcy

Msza w Święto Wojska Polskiego. "Módlmy się o zgodę i odwagę do walki ze złem"

Prośmy Boga o ducha zgody i współpracę we wszystkich wymiarach życia społecznego, błagajmy o odwagę do walki z wszelkimi przejawami zła - apelował biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek podczas mszy św., odprawianej z okazji Święta Wojska Polskiego. W homilii bp Guzdek podkreślił, że podstawowym obowiązkiem jest "myśleć i mówić prawdę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bitwa warszawska Rosja aktualności katolickie

"Atmosfera w Warszawie była gorąca i nerwowa"

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 18 tys. powstańców i 180 tys. cywilów. O tym, czy powstanie rzeczywiście musiało wybuchnąć w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Powstanie Warszawskie historia Polski historia warszawy Patryk Pleskot II wojna światowa IPN

Będą sankcje Rosji wobec Polski? "To wojna informacyjna"

Rosja przygotowuje sankcje przeciwko Polsce – tak wynika z informacji dziennika „Izwiestia”. Ma to być odpowiedź Moskwy na polską ustawę dekomunizacyjną, która zakłada usunięcie z przestrzeni publicznej symboli i pomników komunizmu, w tym kojarzonych z Armią Czerwoną i Związkiem Radzieckim. W Gorącym Temacie Polskiego Radia 24 komentarz Piotra Nisztora z „Gazety Polskiej Codziennie”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dekomunizacja Rosja sankcje Piotr Nisztor pomniki

Spór polsko-rosyjski o usuwanie „pomników wdzięczności”

W czerwcu polski parlament znowelizował ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Nowe przepisy regulują kwestię usunięcia z przestrzeni publicznej obiektów o charakterze nieużytkowym, gloryfikujących ustrój totalitarny. Na terenie Polski znajduję się 280 takich obiektów poświęconych Armii Czerwonej i braterstwu polsko-sowieckiemu. O usuwaniu radzieckich pomników mówił w audycji Gorąca Planeta szef Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Ernest Wyciszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja II wojna światowa

"Czerwona zaraza". Okrutna rzeczywistość wyzwolenia Polski

Po brutalnej okupacji niemieckiej, Polacy witali ich z nadzieją na lepsze. Mieli zapewnić wolność i bezpieczeństwo. Zamiast wybawicieli pojawili się jednak bezwzględni zbrodniarze. Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie, w zetknięciu z żołdakami Stalina. W audycji Między Kropkami o tej karcie polskiej historii mówił Dariusz Kaliński, autor książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?".
Zobacz więcej na temat:  Józef Stalin PRL