Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Generał „ZO”. Jedyna kobieta wśród 316 cichociemnych

Zbierają środki na pełnometrażowy film o generał Elżbiecie Zawadzkiej, pseudonim „ZO”.  Żołnierz KG ZWZ-AK, powstaniec warszawski, emisariuszka Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, dla przyjaciół była symbolem odwagi, energii i pogody ducha. Akcję promuje trzyminutowy zwiastun pt. „Emisariuszka” z Katarzyną Bujakiewicz w roli legendarnej cichociemnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Cichociemni Powstanie Warszawskie

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o Polskę do samego końca

– Komuniści, poprzez wyniszczenie ludzi walczących o wolną Polskę, chcieli stworzyć nowy świat oparty na kłamstwie i niesprawiedliwości – powiedział ks. Ryszard Halwa. Odniósł się w ten sposób, do postawy Żołnierzy Wyklętych, prześladowanych przez władze PRL. Dwaj z nich, mjr Wacław Sikorski, ps. „Bocian” i  mjr Zbigniew Matysiak, ps. „Kowboj” byli gośćmi audycji „Ideologika”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci PRL komunizm

Podziemne sądownictwo wojskowe Polskiego Państwa Podziemnego

Sąd miał prawo wezwać oskarżonego lub świadków, jednak czyniono to niezmiernie rzadko ze względu na wymogi konspiracji. Kara śmierci musiała być orzeczona jednogłośnie, inne kary – bezwzględną większością głosów. Wyrok podlegał zatwierdzeniu Komendanta AK. Jeśli nie został zatwierdzony, tracił moc prawną. Co wiemy na temat „sądów kapturowych” i działalności kontrwywiadu Armii Krajowej. O sądach wojskowych w okresie wojny mówił gość audycji Szukając Dziury w Całym dr Bartłomiej Szyprowski, prokurator i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kedyw II wojna światowa Władysław Sikorski

Walczyli o niepodległość. "Dumą było mieć mundur"

„Żołnierze i działacze cywilni podziemia antykomunistycznego stoją dziś w długim szeregu naszych rodaków zasłużonych dla sprawy wolnej, niepodległej Rzeczypospolitej” – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji przypadającego w czwartek Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O walce niepodległościowej mówili w audycji Rozmowa PR24 mjr Zbigniew Matysiak ps. Kowboj” (żołnierz zgrupowania majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”) i mjr Wacław Sikorski ps. „Bocian” (członek AK i WiN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci POLSKA PRL historia Polski stalinizm

"Do końca walczyli o polskość na terenach odebranych"

Legendarny komendant, dowódcy II batalionu 77 pułku piechoty Armii Krajowej, a później Zgrupowania Północ. Dziś ojczyzna ma oddać hołd por. Janowi Borysewiczowi, pseudonim “Krysia” i “Mściciel”. Kim był zapomniany przez lata bohater tamtych czasów? Gościem Polskiego Radia 24 był mec. Andrzej Siedlecki z Fundacji Ave Patria i autor książki “Bóg, honor, Ojczyzna, polskie credo narodowe”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski Kresy Jan Borysewicz

Historia powstania Służby Zwycięstwu Polsce na Wileńszczyźnie

Pod koniec grudnia 1939 roku Polska znajdowała się pod okupacją III Rzeszy, Związku Radzieckiego, a także Litwy i Słowacji. Sprawa Litwy pod koniec grudnia pojawiła się w rozmowach rządu londyńskiego – podjęto działania na celu utworzenia państwa podziemnego na Wileńszczyźnie. O działaniach na Wileńszczyźnie po rozpoczęciu II wojny światowej mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Jacek Żurawski, prawnik i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa