Polskie Radio
Section05

Auschwitz rocznica

Anna Odi: w szkole pytano mnie, jak ja mogę mieszkać na terenie obozu

- Rodzice raczej chronili od tego tematu mnie i moje siostry. Pierwsze moje pytania związane z tym miejscem pojawiły się, jak już poszłam do szkoły podstawowej. Nieraz dzieci mnie pytały, jak ty się nie boisz mieszkać na tym terenie - mówiła bohaterka audycji dokumentalnej, dla której Muzeum Auschwitz-Birkenau to nie tylko miejsce pracy.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Dwójka HISTORIA Aleksandra Łapkiewicz

Czy da się opisać piekło? KL Auschwitz w literaturze

"Pasażerka" i "Wakacje nad Adriatykiem" Zofii Posmysz, "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, opowiadania: "U nas, w Auschwitzu...", "Ludzie, którzy szli", "Proszę państwa do gazu" i "Dzień na Hermenzach" Tadeusza Borowskiego, "Z otchłani" Zofii Kossak-Szczuckiej - pozycji, które dotykają tematu Auschwitz jest dużo. Najmocniejsza jest twórczość tych pisarzy, którzy nie tylko opisali piekło, ale także je przeżyli.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Auschwitz

TYLKO U NAS Wzruszające wspomnienia i ważne słowa. Tak wyglądały uroczystości w Auschwitz-Birkenau

Ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Apelowali o pojednanie, pamięć, historyczną prawdę i przeciwstawienie się antysemityzmowi. Podkreślali, by nigdy nie być obojętnym na zło. W poniedziałkowych uroczystościach w Oświęcimiu wzięło udział około 4 tys. osób, w tym około 200 byłych więźniów oraz przedstawiciele 60 krajów. Przemówienie wygłosił prezydent Polski Andrzej Duda. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego niezwykłego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz HISTORIA historia Polski II wojna światowa Holokaust

Jan Żaryn: na forum w Jerozolimie ofiary Holokaustu były narzędziem gry politycznej

- Miałem takie ogólne wrażenie, że uroczystości w Auschwitz były przepełnione autentyczną pamięcią o tym, co się działo na tym terenie w latach 1940-45. To kontrastowało z przekazem z konferencji, jaka odbyła się niedawno w Jerozolimie. Tam ofiary Holokaustu stały się narzędziem bieżącej gry politycznej – powiedział w poranku "Siódma 9" prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Auschwitz Stanisław Żaryn

Grzędziński: Putin wymazał Polskę z historii II wojny światowej

- Nie zgadzam się z powtarzającymi się komentarzami, że przemówienie Władimir Putina w Jerozolimie było bardziej stonowane.  Putin jest dobrym graczem, nie uderzył cepem tylko igiełkami. Wymazał Polskę z historii II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Grzędziński (Super Express). Gośćmi Debaty Poranka byli również Karol Gac (Dorzeczy.pl) i Jerzy Mosoń (Polish Market).  
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz II wojna światowa Rosja Władimir Putin Holokaust POLSKA