Polskie Radio
Section05

Budapeszt

Powstanie na Węgrzech z 1956 roku symbolem polsko-węgierskiego braterstwa

– Rok 1956 jest dowodem na to, że oba narody odczuwają wyjątkową więź między sobą, która ma długie tradycje i źródła historyczne – powiedział dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej. W audycji „Nos Kleopatry” rozmowa o wydarzeniach i postaciach historycznych, które splotły losy dwóch narodów: Polaków i Węgrów. Wszystko to w kontekście powstania węgierskiego z 1956 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA POLSKA Węgry powstanie węgierskie

Prezydent Węgier: musimy być przywiązani do kultury Zachodu

Prezydent Węgier Janosz Ader w przemówieniu z okazji święta narodowego powiedział, że Węgry muszą być przywiązane do zachodniej kultury, z którą związał je los świętego Stefana. W dniu świętego Stefana - pierwszego chrześcijańskiego króla Węgier i założyciela państwa węgierskiego - prezydent Ader mówił też o tym, że pokój i bezpieczeństwo Węgier można zapewnić tylko w pokoju i bezpieczeństwie Europy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Węgry

Polityka Unii Europejskiej wobec Węgier

Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym. Do relacji na linii Bruksela-Budapeszt odniósł się w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Węgry Unia Europejska Komisja Europejska Viktor Orban imigranci w Europie imigracja Bruksela

Po wyborach na Węgrzech: Rosyjskie wpływy nad Balatonem

Po niedzielnych wyborach na Węgrzech, które wygrał rządzący dotąd Fidesz, wielu ekspertów zwracało uwagę na rosyjskie wpływy w Budapeszcie oraz dobre relacje Władimira Putina z premierem Viktorem Orbanem. Gośćmi audycji Spojrzenie na Wschód byli: politolog dr Dominik Hejj (portal kropka.hu) i Andrzej Sadecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Viktor Orban Władimir Putin Fidesz

Węgry: pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. "Piękny gest"

- W Katyniu i Smoleńsku zginęły polskie elity, to łączy te dwie tragedie. Wśród tych elit był prezydent Lech Kaczyński, bez którego nie mogłoby powstać nic, co dzisiaj budujemy w Polsce - powiedział Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika "Memento-Smoleńsk" w Budapeszcie. Przypomniał, że w katastrofie lotniczej z 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry premier Mateusz Morawiecki PiS Jarosław Kaczyński katastrofa smoleńska pomniki