Polskie Radio
Section05

Czarne

Katarzyna Roman-Rawska: staroobrzędowcy wyłonili się z niechęci do rosyjskiego imperium

- Był XVII wiek i Cesarstwo Rosyjskie zaczynało ostrzyć sobie kły i pazury. Nie godząc się na reformy liturgiczne, staroobrzędowcy nie zgodzili się też na nowy układ społeczny, który właśnie w tym momencie zaczynał ciążyć ku imperium - mówiła Katarzyna Roman-Rawska, autorka książki "Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA tradycja religia Marta Strzelecka Katarzyna Roman - Rawska literatura Dwójka starowiercy prawosławie

Aleksander Kaczorowski: swe najsłynniejsze dzieła Izaak Babel tworzył koło trzydziestki

- Język rosyjski był dla Izaaka Babla językiem wykształcenia. To był język, w którym najlepiej sobie radził, a także język wielkiej tradycji literackiej. Babel osiągnął w nim mistrzostwo, i to w młodym wieku. Przecież większość jego najsłynniejszych utworów to są rzeczy napisane przed lub tuż po trzydziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor książki "Babel. Człowiek bez losu".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kaczorowski Isaak Babel biografia literatura Wacław Holewiński KULTURA KSIĄŻKA Dwójka

Piotr Bernardyn: o losach Hongkongu decydowały mocarstwa

- W 1997 roku Hongkong wrócił do Chin w ramach formuły "jeden kraj - dwa systemy". Przez 50 lat mieszkańcy wyspy mieli mieć zagwarantowaną wolność i utrzymanie dotychczasowego stylu życia. Demonstracje miały miejsce już wcześniej, a w 2019 roku Hongkończycy ponownie wyszli na ulice - mówił na antenie Dwójki Piotr Bernardyn, autor książki "Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny".
Zobacz więcej na temat:  Hongkong Dwójka Jakub Jamrozek KSIĄŻKA

Katarzyna Mirgos: język baskijski to lingwistyczna tajemnica

- Nie brakowało fantastycznych hipotez, że to język raju albo Atlantydy. Różni badacze jak najbardziej doszukiwali się podobieństw czy pokrewieństw z innymi językami, natomiast takiej jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzi język baskijski rzeczywiście nie mamy - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Katarzyna Mirgos, autorka książki "Gure. Historie z Kraju Basków".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Hiszpania Dwójka Bartosz Panek

Małgorzata Sidz: Finowie mają bardzo głębokie związki z naturą

- Nawet ci, którzy mieszkają w dużych miastach chcą być częścią przyrody. Chodzą do lasu, kapią się w morzu i jeziorach, a kiedy tylko mają okazję, jeżdżą do domków letniskowych. Natura jest dla nich bardzo ważna. Chciałam pokazać też, że żyją trochę w rytmie tej natury - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" autorka książki reporterskiej "Kocie chrzciny. Lato i zima w Finlandii".
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Dwójka Bartosz Panek KULTURA

Mołdawia. Kraj niewielki, ale bardzo złożony

- Choć liczy sobie teraz już poniżej 3 mln mieszkańców, skupia na swoim terenie całe mnóstwo zjawisk, których byśmy się w takim małym kraju nie spodziewali. Mamy tam do czynienia z parapaństwem, czyli z separatyzmem nadniestrzańskim, z największą emigracją zarobkową w regionie, czy z bardzo poważnym problemem tożsamościowym - mówił w "Pulsie świata" Kamil Całus, autor książki "Mołdawia. Państwo niekonieczne".
Zobacz więcej na temat:  Adrian Bąk Mołdawia Dwójka

Michał Milczarek: od małego ciągnęły mnie puste obszary mapy

- W głębi Rosji miasta, obiekty i drogi znikają, zostaje czysta geografia, która jest czystą przestrzenią. Może to być przestrzeń tajgi, stepu jak w południowej Syberii albo tundry, czyli już zupełnie opustoszałej, nagiej, opróżnionej z wszelkich drzew, roślin i innych rzeczy ziemi, jaka występuje w okolicach rosyjskiej Arktyki na dalekiej północy - mówił w Dwójce autor książki "Donikąd".
Zobacz więcej na temat:  podróże książki Bartosz Panek KULTURA Rosja

Paweł Sołtys: nieradość to stan, w którym jest się najczęściej

- Nie jest to ani chwila szczęścia, ani chwila rozpaczy czy wielkiego smutku. To tak, jak się jedzie rano tramwajem. Ludzie niekoniecznie mają wtedy na twarzy jakieś złe miny, mają właśnie tę nieradość. Myślą o dniu, który muszą przeżyć. Jest i drugi trop, który wynika z przysłowia "Starość nie radość" - mówił o swoim drugim tomie opowiadań artysta znany też pod pseudonimem Pablopavo.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sołtys Dorota Gacek literatura KSIĄŻKA KULTURA opowiadanie

Ciężki los kobiet łódzkiego przemysłu włókienniczego

- Byłam zaangażowana w bardzo wiele projektów animatorsko-kulturalnych. Przede wszystkim zbieraliśmy historie mówione i one się jakoś we mnie kumulowały. Chciałabym, żeby to było szerzej czytane i żeby te opowieści rozchodziły się nie tylko w świecie akademickim - mówiła w Dwójce Marta Madejska, autorka zbioru reportaży "Aleja Włókniarek".
Zobacz więcej na temat:  reportaż literatura KSIĄŻKA KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek