Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Tadeusz Różewicz. Poeta udręczony

Tadeusz Różewicz miał w sobie kilku Różewiczów. Pomimo udręczenia, potrafił dostrzegać śmieszność życia. Sam zresztą potrafił się bawić, pielęgnować przyjaźnie, karmił się rozmowami. W jego życiu też była jasność - mówiła w Dwójce Magdalena Grochowska, autorka książki "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom I" - biografii jednego z literackich patronów 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Rok Tadeusza Różewicza literatura poezja Dwójka KULTURA

Sylwia Frołow: kobiety u Dostojewskiego są tłem dla tragedii

- Dostojewski fenomenalnie budował męską psychikę, natomiast ja zawsze czułam niedosyt, czytając o postaciach kobiecych. Uważałam, że one są nieprawdziwe. Są dziwnie rozedrgane, cały czas krzyczą. Nurtowało mnie to długo, dopóki nie usiadłam nad jego biografią. Kiedy zaczęłam poznawać prawdziwe kobiety wokół niego, pewne rzeczy stały się jasne - mówiła w Dwójce Sylwia Frołow, autorka książki "Nasz biedny Fiedia. Kobiety i Dostojewski".
Zobacz więcej na temat:  Fiodor Dostojewski Dwójka literatura biografia KULTURA

"Danilo Kiš był po stronie pokrzywdzonych, a nie krzywdzących"

- Osobność Kiša polega na niezwykle silnej osobowości, on zawsze szedł swoją drogą, miał bardzo wyraziste poglądy. Jego literatura jest przepełniona odwołaniami do tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej. Porównywano go do Brunona Schulza, to jest środkowoeuropejski realizm magiczny napisany pięknym językiem literackim - mówił na antenie Dwójki Krzysztof Varga.
Zobacz więcej na temat:  literatura Dwójka Krzysztof Varga Serbia Jugosławia

"Adam Zagajewski zabierał głos w sprawach najważniejszych"

- Adam Zagajewski był bardzo łagodnym człowiekiem, a jednocześnie w środku był twardy. Jeśli coś mu się nie podobało, umiał na to szybko i zdecydowanie reagować, to mi imponowało. Uważał, iż trzeba powiedzieć, że jest tak, a nie inaczej. Był prawdziwym twórcą, wiedział, że chodzi po ziemi, ale nad sobą ma niebo  - mówił na antenie Dwójki Tadeusz Nyczek, krytyk literacki i teatralny.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski odeszli 2021 poezja Dwójka

Yusef Komunyakaa: muzyka stała się fundamentem moich wierszy

- Poezja Herberta ma dwa smaki, ale stanowią one jedność. Jeden jest słodko-gorzki, a drugi elementarny i dotyka bezpośrednio żywiołów, chodzi oczywiście o odczuwanie. Bez cielesności poezja byłaby zbyt abstrakcyjna, język uważam za pierwotną muzykę, a ciało jest rezonatorem, nagłaśnia ją. Kiedy wsłuchujemy się w świat, spostrzegamy pewne ruchy, które nas uzupełniają, dzięki nim stajemy się kompletni - mówił na antenie Dwójki poeta Yusef Komunyakaa.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Jazz Zbigniew Herbert

"Różewicz nigdy nie miał gotowych odpowiedzi"

– Mamy tu pewien rodzaj istotnego przypisu, uzupełnienie portretu Tadeusza Różewicza. Był on niezwykle płodnym pisarzem, bardzo pracowicie szukał swojego miejsca i głosu w literaturze. Wypracowywał własny styl i zostawiał za sobą różne ślady tego poszukiwania. – Tak o tomie "Wiersze odzyskane" mówił na antenie Dwójki Przemysław Dakowicz, poeta i historyk literatury.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Dwójka KSIĄŻKA

Jakub Beczek: Edward Stachura jest pisarzem w ruchu

– Stachura to nie jest pisarz spetryfikowany w jakichś konkretnych odczytaniach czy interpretacjach. Każde pokolenie, które się pojawia, na nowo może go odczytywać i odkrywać. To taki pisarz, jak ci wielcy polscy romantycy, którzy się nie starzeją, a ich twórczość cały czas oddziałuje – mówił w Dwójce Jakub Beczek, współautor opracowania "Cała jaskrawość i inne utwory" z poezją i opowiadaniami Edwarda Stachury.
Zobacz więcej na temat:  Edward Stachura Dwójka poezja pisarz KULTURA

Norwid Hanny Malewskiej

"Aż spocznę kiedyś jak żniwo na sierpie, który podzwania rączo i wesoło" - te słowa Norwida Hanna Malewska uczyniła mottem swojej powieści biograficznej poświęconej autorowi "Vade-mecum". W "Rozmowach po zmroku" o tym, co w twórczości Cypriana Kamila Norwida było dla Hanny Malewskiej najistotniejsze, opowiadali historycy literatury: prof. Andrzej Sulikowski i prof. Maciej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida Maciej Nowak literatura polska poezja Dwójka

Jacek Kaczmarski: artysta musi reagować jak człowiek, inaczej nie jest godny swojej sztuki

- Byron powiedział, że demokracja to jest arystokracja łotrów i trzeba liczyć się z tym, że wolność dana wszystkim upowszechnia wypowiedzi prymitywne i prostackie. Trudno je blokować ponieważ zablokowanie jednego głosu jest pretekstem do zablokowania głosu innych. I to jest problem, który wydaje mi się, jest na razie nierozwiązywalny - Jacek Kaczmarski.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Alina Grabowska Anna Rzeczycka stan wojenny PRL Dwójka

Prof. Stanisław Rodziński: lata studiów wpłynęły na moją pracę nauczycielską

- Po studiach przez szereg lat byłem wychowawcą w domu dziecka, co było doświadczeniem niezwykłym, potem nauczycielem w szkole podstawowej - w Programie 2 Polskiego Radia przypomnieliśmy opowieści prof. Stanisława Rodzińskiego, który 17 lipca zmarł w Krakowie. Był artystą malarzem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych imienia Jana Matejki w Krakowie, autorem wielu książek i artykułów z dziedziny historii sztuki.
Zobacz więcej na temat:  wspomnienie odeszli 2021

Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Julia Hartwig była twardą obywatelką

- Miała bardzo mocno ugruntowane przekonania o obowiązkach obywatelskich. Jeszcze nie było Solidarności, a ona potrafiła zadzwonić do mnie i powiedzieć: "pamiętaj, obowiązek obywatelski o godz. 16". Ja już wiedziałam, że jest to przypomnienie o jakimś zebraniu, nie bardzo formalnym, w jakiejś bardzo ważnej sprawie - mówiła w setną rocznicę urodzin Julii Hartwig (14.08) jej przyjaciółka Anna Przedpełska-Trzeciakowska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja Dwójka wspomnienie

Julia Hartwig: jeżeli idziemy przez świat roztargnieni, to nic z niego nie mamy

- Nie lubię ubóstwiania dzieciństwa, które się bardzo często pojawia w literaturze, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ono jest źródłem twórczości dla wielu pisarzy i że to jest piękne źródło. Natomiast sama nigdy nie czułam potrzeby powrotu do tego okresu, żeby go opisywać, żeby wracać do jakichś szczegółów - wspominała w rozmowach w Dwójce poetka Julia Hartwig.
Zobacz więcej na temat:  Julia Hartwig poezja KULTURA

Rok Krzysztofa K. Baczyńskiego. "W swojej twórczości wiele zawdzięczał matce"

- Bardzo często bywałam u wujostwa moich, u Baczyńskich. Krzysztof był ode mnie dużo młodszy, dlatego stosunek mój do niego był raczej opiekuńczy, aniżeli koleżeński - mówiła w archiwalnym nagraniu Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i edytorka jego wierszy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kamil Baczyński Rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Dwójka poezja