Polskie Radio
Section05

Dorota Gacek

Józef Mackiewicz - wileńskie adresy

- W okresie międzywojennym w Wilnie życie miało się gdzie toczyć, nie brakowało lokali gastronomicznych i kawiarni. Spotykali się tam dziennikarze i publicyści, wymieniali się ideami, dyskutowali. Z perspektywy wileńskiej Józef Mackiewicz próbował pokazywać jak należy łączyć, a nie dzielić - mówiła w Dwójce dr Małgorzata Kasner, lituanistka, była dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz Wilno literatura Dwójka

Cuda, przypadki, zbiegi okoliczności. Hanna Krall o książce "Szczegóły znaczące"

- Wierzę w to, że "zbiegi okoliczności" są czymś więcej niż "przypadkiem"; tak myślę; a dlaczego się przytrafiają, nie wiem. Czy trzeba zasłużyć sobie na taki cud? Czy trzeba świat traktować z należytą powagą i wtedy świat się rewanżuje, odwdzięcza? - zastanawiała się Hanna Krall w rozmowie z Dorotą Gacek.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Hanna Krall Krzysztof Kieślowski Tadeusz Różewicz Anna Walentynowicz Agnieszka Osiecka Kalina Jędrusik

Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. "Pomagali w sposób najtrudniejszy"

"Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" - taki tytuł nosi książka, dokumentująca, w jaki sposób pisarz i jego żona pomagali w czasie okupacji żydowskim przyjaciołom i znajomym. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Yad Vashem sprawiedliwi wśród narodów świata Żydzi Jarosław Iwaszkiewicz Irena Krzywicka Arnold Szyfman Jan Brzechwa II wojna światowa literatura historia Polski KULTURA

Józef Mackiewicz – reporter "z bezwzględnością chirurga" o Kresach

- Mackiewicz pokazuje straszny "obraz nędzy i rozpaczy", który kłóci się z sielankowym, wyidealizowanym obrazem Kresów, jaki funkcjonuje często w ówczesnej literaturze i w perspektywie centrum, które nie umie zobaczyć prowincji - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W roku Józefa Mackiewicza, ustanowionym w 120. rocznicę urodzin pisarza, w naszym cyklu przybliżamy Państwu biografię autora "Lewej wolnej" oraz omawiamy różne aspekty jego literackiej i publicystycznej twórczości.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz reportaż w Jedynce Katyń Dwójka KULTURA

Maria Janion o tym, jak romantyzm dokonał wyzwolenia wyobraźni

- To właśnie romantyzm dokonał pierwszego wyzwolenia wyobraźni, która była wyobraźnią szaloną, dziką. Jest czymś, co nie tylko daje się oswoić, ale czymś, co w zasadniczy sposób zagraża porządkowi - mówiła przed laty w Polskim Radiu nieżyjąca już historyczka literatury i badaczka romantyzmu, prof. Maria Janion.
Zobacz więcej na temat:  Rok Romantyzmu Polskiego Adam Mickiewicz literatura Dwójka Maria Janion romantyzm Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Narodowe Czytanie 2022

"Miłość komisarza Brunettiego do Wenecji nie jest pozbawiona krytycyzmu"

- To jest miłość okraszona pewnymi przemyśleniami, które nie są pozytywne ani dla wenecjan, ani dla samego miasta, w którym jak w soczewce skupiają się problemy współczesnego świata. Te, które wynikają z globalizacji, stanu środowiska, napływu turystów. To wszystko sprawia, że patrząc na miasto swojego dzieciństwa, dostrzega zmiany, z którymi trudno mu się pogodzić - mówił w Dwójce Marek Fedyszak, autor przekładu książki Toni Sepedy pt. "Wenecja komisarza Brunettiego".
Zobacz więcej na temat:  Wenecja KULTURA Dwójka tłumacz literatura przewodnik