Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Różewicz Odcyfrowany" - archiwum poety w formie cyfrowej. "Część tych zdjęć jest zabawna"

- Jakaś część tych zdjęć to wygłupy, np. Tadeusz Różewicz z brodą, ze śmieszną miną, w śmiesznym kapeluszu i pozie. Teraz wydaje się to nam normalne, ponieważ co chwilę robimy takie zdjęcia. Mówimy tu jednak o archiwum, które obejmuje lata dwudzieste, czterdzieste, aż do lat dwutysięcznych. Zdjęcia te powstawały na kliszach 24- i 36-zdjęciowych, wykorzystywanie ich na zabawne fotografie nie było czymś oczywistym - mówił w Dwójce Marcin Szyjka z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Paweł Siwek cyfryzacja archiwum fotografia aplikacje mobilne muzeum wystawa Wrocław

"Trójca święta" Masaccia - słynny renesansowy fresk

Gdyby nie znawstwo i niezwykłe wyczucie Giorgia Vasariego, fresk ten nie istniałby już od kilku stuleci. W 1568 roku na zlecenie Cosimo I Medici, Vasari podjął się renowacji, a właściwie wykonania nowej dekoracji florenckiego kościoła Santa Maria Novella. Prace objęły również kaplicę, w której znajdowało się przedstawiające Trójcę Świętą malowidło Masaccia.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski dzieła sztuki religia

Krzysztof Zanussi o przyjaźni z Wojciechem Kilarem: zdarzały się sceny zazdrości

- Sprzeczności stanowiły znak rozpoznawczy wszelkiego jego działania - tak o Wojciechu Kilarze w audycji "Dwie do setki" mówiła jego biografka Joanna Wnuk-Nazarowa. A przyjaciel kompozytora Krzysztof Zanussi stwierdził: - Zdarzały się sceny zazdrości, zupełnie otwarte. Ale to, że nasza przyjaźń przetrwała tak bezecne twierdzenia, to dowód na to, żeśmy się naprawdę lubili bardzo głęboko.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar Jakub Jamrozek Jakub Kukla Joanna Wnuk-Nazarowa Marek Moś Krzysztof Zanussi kompozytor muzyka współczesna muzyka filmowa