Polskie Radio
Section05

FILM

"Wrooklyn Zoo". Gangsterska wersja historii o Romeo i Julii

- Po premierze filmu przyszło do mnie środowisko skate'owe i alternatywne, ze Zdechłym Osą na czele. Powiedzieli mi, że poczuli stuprocentowo ten film, że jest on autentyczny, a nawet hiperrealistyczny - tak o swoim najnowszym filmie "Wrooklyn Zoo" mówi Krzysztof Skonieczny. Nasz dziennikarz Adam Smolarek miał okazję rozmawiać z reżyserem na premierze tej produkcji. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Adam Smolarek Kasia Dydo Krzysztof Skonieczny film polski kino

Jan Englert w filmie "Skrzyżowanie". Reżyserka: miałam w głowie bohatera takiego jak on

Scenariusz filmu "Skrzyżowanie" był jednym z trzech, które w ostatnich 20 latach zainteresowały Jana Englerta. Filmowa historia oparta jest na prawdziwym wydarzeniu. Dominika Montean-Pańków przyznaje, że podczas pisania scenariusza miała w głowie postać Jana Englerta, ale nie zdawała sobie z tego sprawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Englert film polski kino Dominika Montean-Pańków KULTURA

"Kropla wody". Reżyser: to nie tylko film, ale studia nad albańskim społeczeństwem

- Spotkałem się z wieloma ofiarami, a także matkami ofiar. Byłem w instytucjach pomocowych, rozmawiałem tam z ludźmi. Dlatego właśnie napisaliśmy tę historię. Wydawało się nam, że naszym dzieciom nic nie grozi, a mogły znaleźć się w takiej samej sytuacji, co syn głównej bohaterki - mówił w Dwójce Robert Budina, reżyser filmu "Kropla wody".
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy Katarzyna Hagmajer-Kwiatek KULTURA Oscary 2025 kino Albania Dwójka Robert Budina

"Kulej. Dwie strony medalu". Prawda i fikcja w filmie o dwukrotnym mistrzu olimpijskim [POSŁUCHAJ PODCASTU]

Jest jedynym polskim bokserem, który zdobył złote medale olimpijskie na dwóch kolejnych igrzyskach. Jerzy Kulej, bo o nim mowa stoczył 348 pojedynków bokserskich i ani razu nie leżał na deskach. Ale to też człowiek o barwnym, choć nie zawsze szczęśliwym, życiu prywatnym. I właśnie na tej prywatnej sferze jego biografii skupia się film Xaverego Żuławskiego "Kulej. Dwie strony medalu".  W tworzeniu scenariusza brali udział Waldemar Kulej, syn boksera i Helena Kulej, jego pierwsza żona, która jest też - obok Jerzego - główną bohaterką filmu. Nie oznacza to jednak, że na ekranie zobaczymy film dokumentalny. Scenarzyści nierzadko odchodzą od rzeczywistego przebiegu wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA jerzy kulej boks PRL

Elżbieta Barszczewska. Przedwojenna gwiazda polskiego wielkiego ekranu

- Kiedy mama wchodzi na scenę, to jest tak, jakby się w niej zapalała jakaś lampka. Ona pali się przez cały czas spektaklu i zmienia ją tak właściwie prawie że nie do poznania - wspominał syn aktorki Juliusz Wyrzykowski w audycji Anny Retmaniak z cyklu "Portret słowem malowany". - Teatr bowiem traktowała jak inny, ważniejszy świat - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy historia teatru HISTORIA TEATR kino aktorzy aktor aktorstwo

Jubileuszowy 40. Warszawski Festiwal Filmowy

W audycji "Trójkowo, Filmowo" rozmawialiśmy o rozpoczynającym się 40. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Opowiedział o nim Gustaw Kolanowski, nowy dyrektor programowy festiwalu. Nie zabrakło też innych ciekawych tematów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka festiwal filmowy Warszawski Festiwal Filmowy Ryszard Jaźwiński gustaw kolanowski Tomasz Włosok jerzy kulej Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2024

40 lat WFF. "Nie było rewolucji lecz podskórna ewolucja"

Kolejny odcinek audycji "Weekend kulturalny" w Polskim Radiu 24 poświęcony był jubileuszowej 40. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Co pozostało z tradycji WFF, co nowego proponują organizatorzy? O tym mówili goście Mai Kluczyńskiej - Joanna Szymańska-Szcześniak, producentka i Gustaw Kolanowski, dyrektor programowy WFF.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA kino Warszawski Festiwal Filmowy gustaw kolanowski

Andrzej Szalawski, czyli Jurand ze Spychowa. "Jestem absolutnie wybitnym aktorem kameralnym"

11 października 1986 roku w Warszawie zmarł Andrzej Szalawski. Podczas swojej sześćdziesięcioletniej kariery wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach i programach telewizyjnych oraz w blisko stu przedstawieniach teatralnych. Najbardziej znany jest jednak z roli Juranda ze Spychowa, w którą wcielił się w "Krzyżakach" Aleksandra Forda. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia teatru HISTORIA kino TEATR aktorzy aktor

40. Warszawski Festiwal Filmowy. "Więcej fokusu na młodość"

W tym roku startuje jubileuszowy 40. Warszawski Festiwal Filmowy. W programie znalazły się filmy z 55 państw, w tym wiele światowych premier, a także warsztaty, prelekcje i projekcje filmów dla dzieci. - W tym roku otwieramy się na tematy i filmy ludzi młodych - zapowiedział dyrektor artystyczny wydarzenia Gustaw Kolanowski.
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy Warszawski Festiwal Filmowy Dwójka Marcin Pesta KULTURA