Polskie Radio
Section05

FILM

Warszawa - codziennie kręconych jest tu kilka filmów i seriali

- Warszawa, jak na stolicę przystało, jest centrum polskiego filmu. Podaje się, że w ciągu roku realizowanych jest tutaj ok. 1300 dni zdjęciowych. To znaczy, że każdego dnia kręcą się tu mniej więcej 3-4 filmy i seriale - mówił w "Poranku Dwójki" Rafał Pawłowski, autor publikacji o filmowej Warszawie i województwie mazowieckim.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Jamrozek kino Warszawa KULTURA Dwójka Zobacz także film polski serial

"Pół wieku Ziemi Obiecanej". Wystawa w miejscu, gdzie był kręcony kultowy film

- Na parterze pałacu Scheiblerów, w którym się znajdujemy, jest ta słynna scena, kiedy grany przez Franciszką Pieczkę Müller oprowadza swojego przyszłego zięcia, Karola Borowieckiego, w którego wcielił się Daniel Olbrychski, i pokazuje mu te wszystkie przestrzenie - mówił w audycji "Kwadrans bez muzyki" Rafał Andrzejczak, współkurator wystawy "Pół wieku Ziemi Obiecanej" w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Muzeum Kinematografii w Łodzi Dwójka Zobacz także KULTURA kino Monika Zając Władysław Reymont Łódź rocznica

Daniel Craig w gejowskim romansie. Czy film "Queer" jest oparty na faktach?

Włoski reżyser Luca Guadagnino, któremu rozgłos w ubiegłym roku przyniósł film "Challengers" z Zendayą w roli głównej, po raz kolejny sięga po swój ulubiony motyw, znany z jego głośnego filmu "Tamte dni, tamte noce". W filmie "Queer" znów przedstawia romans dwóch mężczyzn, których dzieli spora różnica wieku. Starszego partnera gra tu Daniel Craig, który wciela się w Lee, literackie alter ego ikony beat generation - Williama S. Burroughsa. Ile z filmu "Queer" możemy wyczytać o samym Burroughsie?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Craig William S. Burroughs queer LGBT LGBTQ+ Rafał Księżyk Bartłomiej Makowski

"Aktorem zostałem wskutek prowokacji". Posłuchaj archiwalnych nagrań Krzysztofa Kowalewskiego

Niewiele brakowało, by nie stał się jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórcą słynnych ról w "Nie ma róży bez ognia" i "Brunecie wieczorową porą" oraz tytułowym bohaterem kultowej radiowej audycji "Kocham Pana, Panie Sułku". Na szczęście pewnego dnia ktoś tak zdenerwował młodego Krzysztofa Kowalewskiego, że ten postanowił: "będę aktorem!".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kowalewski Marta Lipińska Polskie Radio TEATR KULTURA Teatr Polskiego Radia wspomnienie aktorzy aktor aktorstwo Janusz Kukuła Wiktor Zborowski Andrzej Zieliński

Polskie Radio 24 Od punk rocka do kina gore. Jörg Buttgereit i jego ekstremalne horrory

- To kino transgresyjne, przekraczające wszelkie granice, w tym granice dobrego smaku, uderzające w mieszczańską moralność. Kino, które pozornie wydaj się być nakierowane na puste szokowanie, sceny gore, ale Buttgereit miał też inny cel, walkę z niemiecką cenzurą - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Wróblewska (Savage Cinema, Darkultura).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 horror kino

Wojciech Jerzy Has uhonorowany na Bergamo Film Meeting

- Było wiele powodów, dla których chcieliśmy widzom klasyki filmowej na festiwalu w Bergamo przybliżyć twórczość Wojciecha Jerzego Hasa. Bezpośrednim stała się setna rocznica jego urodzin. Tak naprawdę jednak polski reżyser od lat znajdował się na naszej liście twórców, którym chcieliśmy oddać hołd - mówiła w Dwójce Annamaria Materazzini, kuratorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jerzy Has kino KULTURA Artur Zaborski Bergamo Annamaria Materazzini Dwójka Zobacz także Rok Wojciecha Jerzego Hasa

Polskie Radio 24 UK/Poland Season 2025. 100 wydarzeń kulturalnych w obu krajach

- Zależało nam na wsparciu projektów, które zawierają elementy sztuki brytyjskiej, a także aby pokazać mieszkańcom Wielkiej Brytanii to, co się obecnie dzieje w polskiej sztuce. W tym zadaniu pomógł nam Instytut im. Adama Mickiewicza oraz Instytut Kultury Polskiej w Londynie - mówiła w Polskim Radiu 24 dyrektor ds. Kultury i Sztuki w British Council Ewa Ayton. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Wielka Brytania wystawa TEATR

"Cud nad Wisłą". Arcydzieło przedwojennej kinematografii patriotycznej

16 marca 1921 roku odbyła się premiera jednego z pierwszych polskich przebojów kinowych - "Cudu nad Wisłą" w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego. Film ilustruje epizody wojny polsko-bolszewickiej, która toczyła się od 1919 do 1921 roku. Tytuł natomiast nawiązuje do rozegranej w sierpniu 1920 roku słynnej Bitwy Warszawskiej, nazywanej również "Cudem nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA kino reżyser II Rzeczpospolita patriotyzm wojna 1920 bitwa warszawska