Polskie Radio
Section05

Francja

Trwa wyścig o polski atom. Francuzi z EDF chcą budować reaktory w Polsce. Przy budowie praca dla tysięcy ludzi

Francuski gigant energetyczny, koncern EDF /Électricité de France/, dołącza do grona zainteresowanych budową w Polsce elektrowni jądrowych. Po Amerykanach oraz trzech polskich koncernach, wstępną ofertę złożył polskiemu rządowi francuski gigant. EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach - podał francuski koncern. W fazie budowy może powstać lokalnie ok. 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energetyka energia atomowa energia gospodarka polska

Francuski autorytet prawny: nasze sądy najwyższe mają podobne stanowisko do polskiego TK

Polski Trybunał Konstytucyjny właśnie orzekł, że niektóre artykuły Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z konstytucją Polski. Jego rozumowanie jest klasyczne i budzące szacunek. We Francji sądy najwyższe mają podobne stanowisko - pisze były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej Jean-Eric Schoettl.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE konstytucja ŚWIAT Europa

Francuski ekspert: decyzja TK nie stanowi prawnego polexitu

- Decyzja polskiego Trybunał Konstytucyjnego nie stanowi prawnego polexitu - stwierdził na łamach dziennika "Le Figaro" były sekretarz generalny francuskiej Rady Konstytucyjnej Jean-Eric Schoettl. Ekspert wyjaśnił, że francuskie oraz niemieckie instytucje prawne zajmują stanowisko zbieżne z polskim i że orzeczenie TK powinno zostać uszanowane przez państwa unii europejskiej i unijne władze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Trybunał Konstytucyjny

Pierwsza kobieta na spadochronie - Jeanne-Geneviève Garnerin

222 lata temu bohaterska Francuzka, Jeanne-Geneviève Garnerin, jako pierwsza kobieta na świecie wykonała skok ze spadochronem... było to piękne, słoneczne sobotnie południe, 12 października 1799 roku. Pogoda wręcz wymarzona dla podróży balonem, bez chmur, ale, co ważne, wysokie ciśnienie nadające powietrzu ożywczego, październikowego chłodu. W takich warunkach balony wznoszą się znacznie wyżej i piękniejszy jest z nich widok rozległej okolicy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA lotnictwo

"Znaczące wydarzenie dla Europy". Europejskie komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

- Zaskakujące oświadczenie wydał socjalista Arnaud Montebourg, były minister gospodarki i kandydat we francuskich wyborach prezydenckich 2022 roku. Jego zdaniem decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego była suwerenna, należy ją uszanować i nikt nie ma prawa jej podważać, a szczególnie KE, która nie posiada żadnej demokratycznej legitymizacji - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Tyszka-Drozdowski ("Teologia Polityczna"). Gościem była też Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo").
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Niemcy ŚWIAT

Echa orzeczenia TK. Politolog: doradcy Macrona mówią o zamachu na unijną praworządność

- Reakcje są dość gwałtowne, wręcz negatywne. Sam prezydent Francji stwierdził, że to bardzo poważna decyzja. Inni jego doradcy mówili wręcz o zamachu na praworządność w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik (politolog i europeista, korespondent polskich mediów we Francji). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka PiS Sejm Polska w Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny konstytucja

Cykl publikacji "Opowiadamy Polskę światu". Premier Mateusz Morawiecki w "L'Opinion" o rozwoju naszej gospodarki

Francuski dziennik "L'Opinion" opublikował serię artykułów dotyczących rozwoju polskiej gospodarki. Autorami tekstów są miedzy innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl oraz ambasador Polski przy OECD Aleksander Surdej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA premier Mateusz Morawiecki gpw OECD media ŚWIAT Europa

Migranci regularnie nękani przez francuskie służby. Szokujący raport HRW

Organizacja Human Rights Watch (HRW) w swoim raporcie na temat sytuacji migrantów we Francji oskarżyła w czwartek francuskie władze o złe traktowanie migrantów i wezwała do "przerwania błędnego koła powtarzających się wydaleń i nękania". Codzienne eksmisje, namioty celowo przecinane tak, aby nie nadawały się już do użytku, skonfiskowane rzeczy osobiste, zastraszanie - tak wygląda polityka francuskich służb wobec migrantów według raportu HRW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT migracja uchodźcy Human Rights Watch policja

"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński złożył wizytę w Paryżu i wziął udział w posiedzeniu rady ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD. W rozmowie z Polskim Radiem wiceszef MSZ zaznaczył, że głównym tematem rozmów było wzmocnienie światowych gospodarek po pandemii koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Turów bogatynia energetyka górnictwo Czechy Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Paryż Europa OECD GOSPODARKA ŚWIAT