Polskie Radio
Section05

Francja

Premier Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen, kandydatką na prezydenta Francji

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z Marine Le Pen, kandydatką na prezydenta Francji. Była szefowa prawicowego Frontu/Zjednoczenia Narodowego będzie po raz kolejny ubiegać się o prezydenturę, tym razem w wyborach zaplanowanych na kwiecień przyszłego roku.Do spotkania doszło w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Zdjęcie z rozmów zamieściła Marine Le Pen na swoim koncie na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  Bruksela Mateusz Morawiecki Marine Le Pen

Koncerny naftowe lobbowały przeciwko redukcji emisji. "Le Monde": uczestniczyły w tym firmy francuskie i amerykańskie

Badania francuskich i amerykańskich naukowców pokazują, że francuskie koncerny Total i Elf, podobnie jak amerykańskie firmy, starały się w przeszłości zatrzeć prawdę o wpływie człowieka na globalne ocieplenie i lobbowały przeciwko redukcji emisji. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 0,2 proc. działalności Total Energies - pisze dziennik "Le Monde".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia emisja co2 ochrona środowiska ropa naftowa paliwa Stany Zjednoczone

Były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej Francji: organy UE nie mają kompetencji do ograniczania suwerenności

- Szantaż finansowy stosowany wobec Polski i Węgier jest moralnie skandaliczny, sprzeczny z zasadą dobrego porozumienia między narodami europejskimi (która powinna pozostać głównym celem traktatów) i sprzeczny z prawem UE - stwierdził były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej Francji, Jean-Eric Schoettl.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA Węgry ŚWIAT Europa

Dr Dawid Piekarz: wsparcie Francji jest niezbędne dla stworzenia energetyki atomowej w Polsce

- Wsparcie finansowe, technologiczne, ale przede wszystkim regulacyjne i polityczne Francji jest Polsce absolutnie potrzebne. Jest to partnerstwo, które jest dla nas bardzo korzystne. Powiedziałbym mocniej: jest warunkiem sine qua non stworzenia w ogóle energetyki atomowej w Polsce w przewidywalnym czasie - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz, ekspert ds. energetyki z Instytutu Staszica.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka atom elektrownia atomowa

Symboliczny dzień we Francji. Groźby wobec polityków w rocznicę zabójstwa Samuela Paty'ego

W sieciach społecznościowych opublikowano nagranie, na którym mężczyzna nawołuje, aby muzułmanie zorganizowali się i "obcięli głowę" kandydującym na prezydenta prawicowemu publicyście Ericowi Zemmourowi i szefowej skrajnej prawicy Marine Le Pen. Publikacja wideo zbiegła się z pierwszą rocznicą śmierci Samuela Paty'ego, nauczyciela z Conflans-Saint-Honorine, zamordowanego przez islamistę, który obciął mu głowę za pokazywanie karykatur Mahometa na lekcjach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa służby i bezpieczeństwo polityka bezpieczeństwo islam Marine Le Pen

"Polacy nigdy nie byli posłusznymi ludźmi". "Le Figaro" docenia Polskę po wyroku TK

- Instytucje europejskie wykraczają poza swoje prerogatywy, angażując się w sprawy, które ich nie dotyczą, a gdy tylko kraj w UE ośmieli się prowadzić nadmiernie konserwatywną politykę społeczną, jest wzywany do porządku w imię "wartości europejskich" - pisze w magazynie "Le Figaro" jego szef Guillame Roquette, komentując decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny Unia Europejska Komisja Europejska media prawo ŚWIAT Europa

Kolejni kandydaci na prezydenta Francji popierają decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Kolejni kandydaci na prezydenta Francji poparli decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Za wyższością konstytucji nad prawodawstwem UE opowiedzieli się socjalista Arnaud Montebourg, politycy centroprawicy Xavier Bertrand i były negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier. Decyzję polskiego TK poparli także liderzy skrajnej prawicy Florian Philippot i Marine Le Pen.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska prawo

Przekształcenie katedry Notre Dame w centrum LGBT? To pomysł transseksualnego pisarza

Paul B. Preciado - transseksualny pisarz hiszpański - opublikował artykuł, w którym proponuje przekształcenie katedry Notre Dame w centrum LGBT. Pomysł ten jest odpowiedzią na publikację raportu nt. nadużyć seksualnych wśród duchownych. Autor nawołuje też do "impeachmentu" i likwidacji Kościoła. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Kościół katolicki LGBT religia Notre Dame Paryż transseksualizm

"Unijni komisarze łamią prawo europejskie". Wiceszef MSZ dla "Le Figaro"

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" stwierdził, że kryzys na linii Warszawa-Bruksela będzie decydujący dla przyszłości Europy. Podsekretarz stanu w MSZ skrytykował "polityczne motywacje" unijnych instytucji, które domagają się sankcji wobec Polski po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności polskiego prawa nad unijnymi traktatami.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Europa ŚWIAT Paweł Jabłoński MSZ

Trwa wyścig o polski atom. Do Amerykanów i polskich koncernów dołączają Francuzi

Francuski gigant energetyczny, koncern EDF /Électricité de France/, dołącza do grona zainteresowanych budową w Polsce elektrowni jądrowych. Po Amerykanach oraz trzech polskich koncernach, wstępną ofertę złożył polskiemu rządowi francuski gigant. Tzw. niewiążąca oferta obejmuje kontrakt na prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia atomowa energetyka USA KGHM Polska Miedź PKN Orlen