Polskie Radio
Section05

Gdańsk

Maciej Gański: Philip Glass to dość późna miłość

- W swoich interpretacjach staram się inspirować różnymi wspomnieniami, emocjonalnymi, ale też tym, co zostało w mojej pamięci wzrokowej. Idąc za koncepcją Ferenca Liszta, staram się inspirować różnymi przeżyciami z mojego życia, filmami, książkami, ale przede wszystkim odbieram świat wzrokiem i słuchem, więc piękne widoki potrafią mnie zainspirować do gry - mówił gdański pianista Maciej Gański, zapraszając na najbliższą "Miejscówkę z Dwójką", której będzie gospodarzem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Miejscówka z Dwójką fortepian Philip Glass Trójmiasto koncert

"Jestem pisarzem polskim". Paweł Huelle o sobie

- Ja tutaj pracuję i używam tego miasta jako dekoracji do moich tekstów. Jednak zawsze denerwuję się i wkurzam, jak jakiś krytyk czy osoba prowadząca spotkanie ze mną mówi: "O! Pisarz gdański" - opowiada Paweł Huelle, prozaik i poeta pochodzący z Gdańska. Gość Programu 1 Polskiego Radia przyznaje również, że miłość bez muzyki nie istnieje, a w życiu najbardziej ceni przyjaźń.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Paweł Huelle

NASZ WYWIAD "Dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem". Prezes IPN o pochówku obrońców Westerplatte

W Gdańsku uroczyście spoczęli w grobach obrońcy Westerplatte. - Jest to dzień zwycięstwa prawdy nad kłamstwem, ale też dowód na to, że determinacja, gdy ma się to poczucie prawdy i walki o ważne dla Polaków wartości, a z całą pewnością taką jest "pamięć", powoduje, że można spotkać się właśnie na Westerplatte - mówił dla portalu polskiegoradia24.pl prezes IPN dr Karol Nawrocki. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Westerplatte II wojna światowa regiony pomorskie Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej

NASZ WYWIAD Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: obrońcy Westerplatte spoczęli w zgodzie ze swoim systemem wartości

W Gdańsku odbył się uroczysty pochówek dziewięciu bohaterów z Westerplatte. - Ich ciała na rozkaz Niemców zostały umieszczone w jamach grzebalnych, a nie pochowane - mówił dla portalu polskieradio24.pl dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jak podkreślił dr hab. Grzegorz Berendt "dziś w poświęconej ziemi Ci ludzie spoczną, zgodnie z systemem wartości, który wyznawali".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Westerplatte II wojna światowa historia Polski

TYLKO U NAS "Staramy się oddać cześć". Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej o uroczystościach upamiętniających bohaterów Westerplatte

W rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, podkreślił znaczenie odnalezienia szczątków obrońców Westerplatte zamordowanych jesienią 1939 r. - Wyznaczamy istotną cezurę w dziejach Westerplatte i upamiętnienia bohaterów. Mamy tego pełną świadomość. Staramy się oddać cześć tym ludziom, którzy wypełniali swój obowiązek wobec kraju - powiedział dr hab. Grzegorz Berendt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Westerplatte II wojna światowa regiony pomorskie

Trumny ze szczątkami obrońców Westerplatte w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Setki osób oddają im hołd

Do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku przewieziono trumny ze szczątkami 10. obrońców Westerplatte. Wystawione są w nawie bocznej bazyliki, wartę honorową pełnią przy nich żołnierze Wojska Polskiego, a mieszkańcy całej Polski składają im hołd. Szczątki odnaleziono w trakcie badań prowadzonych przez archeologów z Muzeum II Wojny Światowej na terenie półwyspu Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia Polski Westerplatte II wojna światowa regiony pomorskie

Akcja "Wejście w Historię". 1500 przedmiotów odkryto na Westerplatte

W trakcie zakończonego IX etapu badań archeologicznych na Westerplatte odkryto 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy. Najcenniejsze eksponaty, w tym wzornik do map wojskowych, zaprezentowano w środę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  muzeum historia Polski Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej Henryk Sucharski żołnierze II wojna światowa Grzegorz Berendt

Polska upomina się o obrońców Westerplatte. "Władze Gdańska w tej sprawie nigdy nie współpracowały"

- Do niedawna Westerplatte wyglądało jak miejski park, w którym można było wyprowadzać psy, a w lecie przyjść w samym stroju kąpielowym - mówi Filip Kuczma, kierownik działu archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ). Podkreśla, że "z Westerplatte powinni być dumni docelowo nie tylko gdańszczanie, ale i wszyscy Polacy". Milowym krokiem w tym kierunku jest zaplanowany na piątek państwowy pogrzeb obrońców Westerplatte. Aby ten dzień mógł nadejść, pracownicy MIIWŚ musieli przebić się przez niechęć do współpracy ze strony władz Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte POLSKA Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki społeczeństwo historia Polski

Wyspa Sobieszewska – mniej znane oblicze Gdańska w reportażu "Człowiek z wyspy" [POSŁUCHAJ]

Waldemar Nocny wychował się w Świbnie, na Wyspie Sobieszewskiej, w domu, który powstał na wale usypanym z ziemi zgromadzonej w czasie powstawania przekopu Wisły. Jest synem rybaka, byłego żołnierza Armii Andersa. Z wykształcenia historyk, 16 lat pracował jako nauczyciel; pasjonuje się historią Gdańska i okolic. Jest gorącym orędownikiem zmiany nazwy dzielnicy Gdańska "Sobieszewo" na "Wyspa Sobieszewska".
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Wielowieyska Trójka reportaż

NASZ NEWS Pomorze: marszałek województwa przyznał dotację na otwarcie firmy synowi wicemarszałka. Chodzi o 60 tys. zł

- Wszystko odbyło się zgodnie z prawem - mówi lekarz Maciej Bonna. Tak syn wicemarszałka województwa pomorskiego - Leszka Bonny - tłumaczy przekazanie dotacji na rozpoczęcie działalności w kwocie 60 tys. zł. Decyzję o jej przyznaniu wydał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, czyli bezpośredni przełożony Leszka Bonny. Po czym Maciej Bonna uruchomił firmę z adresem korespondencyjnym w kamienicy w centrum Chojnic należącej do swojego ojca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomorskie dotacje unijne dotacje regiony