Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Bitwa w kraju Dziadoszan. Wojskowość w czasach Bolesława Chrobrego

Zwycięska bitwa w kraju Dziadoszan stoczona 1 września 1015 roku była sukcesem Bolesława Chrobrego. Kronikarz Thietmar wspomina ją jako klęskę cesarza Henryka II. Wojskami niemieckimi dowodził margrabia Geron II. Wojsko Chrobrego, dzięki zręcznym manewrom łuczników, zniszczyło straż nieprzyjaciela. Jak w średniowieczu prowadzono wojny, czemu służyły rozejmy i co decydowało o zwycięstwach?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Bolesław Chrobry Mieszko II Mieszko I Katarzyna Jankowska

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Prof. Tomasz Panfil: to Niemcy narzuciły światu wojnę totalną

- Nikt nie spodziewał się, jak bardzo będzie ta wojna pozbawiona wszelkich wzorców rycerskości, które wcześniej w różnych wojnach obowiązywały. Tu nie ma mowy o zasadach moralności, oszczędzaniu słabszych, dotrzymywaniu słowa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa POLSKA Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Niemcy

Adam Hlebowicz o żołnierzach walczących na Westerplatte: symbol oporu dla całej Polski

- Byli symbolem oporu dla całej Polski, która przeżywała najazd najpierw z zachodu, potem ze wschodu -  powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia  Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN). Odniósł się w ten sposób do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Adam Hlebowicz IPN Westerplatte II wojna światowa Wojsko Polskie Gdańsk