Polskie Radio
Section05

Holandia

"Słowa otuchy, ale i konkretne wsparcie". Holenderskie media doceniają znaczenie wizyty premierów w Kijowie

Holenderskie media szeroko komentują decyzję szefów rządów Polski, Czech i Słowenii o wizycie w Kijowie. Wskazują, że ma ona podkreślić jednoznaczne wsparcie Unii Europejskiej dla zaatakowanego kraju. "Naszym obowiązkiem jest być tam, gdzie wykuwa się historia" - cytuje słowa premiera Mateusza Morawieckiego dziennik "NRC".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kijów Europa wojna 2022 Ukraina media

"Patrzą przez pryzmat swoich kieszeni". Prof. Grosse o niechęci wobec Ukrainy w UE

- Ukraina wymagałaby bardzo daleko posuniętych wydatków, a gdyby była państwem członkowskim, to te wydatki znacząco podniosłoby udział holenderskiego podatnika w budżecie europejskim - powiedział w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grosse o stosunku Holandii do członkostwa Ukrainy w UE. - Oni patrzą z jednej strony przez pryzmat swoich kieszeni, z drugiej - przez pryzmat pewnych fobii i niechęci - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Drozda Rosja serwis wschodni Unia Europejska

TYLKO U NAS Polak Sekretarzem Generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze. "Pokonał pokonał rywali w pierwszej turze"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Marcin Czepelak został nowym Sekretarzem Generalnym Stałego Trybunału Arbitrażowego (STA) w Hadze na 5-letnią kadencję. - To jedna z najważniejszych funkcji w międzynarodowym sądownictwie - powiedział Polskiemu Radiu wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Trybunał Karny Haga prawo dyplomacja ŚWIAT Europa sądownictwo Piotr Wawrzyk

Pieter Saenredam i jego ulubiony kościół

Pieter Saenredam był "portrecistą" kościelnych wnętrz, bodaj najlepszym wśród malarzy uprawiających w siedemnastowiecznej Holandii gatunek kerkinterieurs. Jego dzieła nie były architektonicznymi fantazjami, lecz co najwyżej nieco "podrasowanymi" dokumentacjami istniejących budowli. Ulubionym motywem Saenredama, podejmowanym od 1628 roku, był kościół św. Bawona w Haarlemie.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Michał Montowski Grażyna Bastek

Kolejne kraje wzywają swoich obywateli do opuszczenia Ukrainy. "Sytuacja jest nieprzewidywalna"

Najpierw Stany Zjednoczone, następnie Wielka Brytania, Norwegia i Łotwa - coraz więcej państw wzywa swoich obywateli, by opuścili Ukrainę. Rozważana jest także relokacja placówek dyplomatycznych i praca personelu w trybie zdalnym. Kolejne ostrzeżenia i apele spowodowane są rosnącym prawdopodobieństwem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina serwis wschodni Rosja Ameryka USA Wielka Brytania Łotwa Norwegia Izrael Japonia

Raport: w styczniu sprowadzono do Polski o 6,8 proc. mniej używanych aut niż rok wcześniej

W styczniu 2022 roku zarejestrowano w Polsce ponad 61 tys. sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5 tony. Oznacza to spadek o 6,8 proc. rok do roku - wynika z danych PZPM i Samar.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody import sprzedaż Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Niemcy ŚWIAT GOSPODARKA finanse audi volkswagen opel bmw ford Francja Belgia USA Włochy Szwajcaria społeczeństwo

Holandia: przestępstwa seksualne w programie "The Voice of Holland". Rośnie liczba zgłoszeń

Zarzuty molestowania seksualnego oraz nadużycia pozycji postawiono trzem mężczyznom pracującym przy programie "The Voice of Holland" - muzykowi Jeroenowi Rietbergenowi, piosenkarzowi Marco Borsato oraz raperowi Ali B. Teraz gwałtownie wzrasta liczba zgłaszanych przypadków molestowania seksualnego w całej Holandii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa telewizja media molestowanie seksualne przemoc przestępczość społeczeństwo seks w przestrzeni publicznej

Jest szansa na dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Wschodzie? Sceptycyzm b. szefa NATO

Jaap de Hoop był w niedzielę gościem telewizyjnego programu Buitenhof. Były minister spraw zagranicznych oraz sekretarz generalny NATO w latach 2004-2009 przyznał, bazując na osobistych kontaktach z Władimirem Putinem w czasach, kiedy kierował Sojuszem Północnoatlantyckim, że szanse na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu między Ukraina a Rosją są bardzo małe.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja Ukraina konflikty międzynarodowe dyplomacja bezpieczeństwo ŚWIAT Europa