Polskie Radio
Section05

Holandia

ANALIZA Wstrząsy po eurowyborach. Szok we Francji, w wielu krajach zwrot na prawo

Wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły potężny wstrząs w tzw. europejskim silniku, tandemie Francja - Niemcy. W  związku z sukcesem narodowców Francuzi idą do urn już 30 czerwca. Alternatywa dla Niemiec też domaga się wyborów: ma drugi wynik w kraju. Także w kilku innych krajach doszło do przechyłu w prawo - w Austrii, Holandii. Parlament Europejski pozostanie jednak w dużej mierze taki, jak był - głosy z całej UE ustaliły podobny układ polityczny jak w minionej kadencji. W tle eurowyborów jest też dymisja rządu w Belgii i zmiany preferencji politycznych w innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europa Unia Europejska Niemcy Francja Belgia Słowacja

Skandal tuż przed finałem. Holandia wykluczona z Eurowizji

Joost Klein nie zaśpiewa "Europapa" w finale Eurowizji 2024. Europejska Unia Nadawców przekazała to wokaliście na kilka godzin przed koncertem wieńczącym 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Reprezentant Holandii miał dopuścić się przemocowych zachowań wobec jednej z pracownic obsługi konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Szwecja Izrael Belgia Eurowizja Eurowizja 2024 MUZYKA konkurs EBU koncert TVP koncerty Polskie Radio Joost Klein

Z wizytą w Holandii - kraju kwiatów, sztuki i pływających domów

W Keukenhof pod Amsterdamem zaczynają kwitnąć tulipany. Największe ogrody świata zapraszają turystów, by właśnie teraz w pełni docenili piękno kolorowych kompozycji kwiatowych. A dla nas była to okazja do opowieści o życiu w tym kraju. O tamtejszej codzienności, nie tylko w Amsterdamie, opowiedzieli Misia Furtak i Jakub Szczęsny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Jakub Szczęsny Misia Furtak Amsterdam turystyka

Kto zastąpi Stoltenberga? Przebija się jedno nazwisko

Odchodzący premier Holandii Mark Rutte uzyskał poparcie kolejnych krajów na sekretarza generalnego NATO. Do grona wspierających dołączyły kraje naszego regionu, które wcześniej wstrzymywały się z deklaracjami. Przeciwne natomiast są Węgry, które Mark Rutte, jako szef holenderskiego rządu, krytykował za łamanie zasad praworządności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Jens Stoltenberg bezpieczeństwo Beata Płomecka Europa