Polskie Radio
Section05

Holokaust

"Niewyobrażalne zakłamanie historii". Jerzy Klistała o wpisie Katarzyny Markusz

- Absolutnie nie ma nic wspólnego z prawdą. Niewyobrażalnym jest, że w ten sposób można zakłamywać historię, która działa się na oczach wielu ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 współautor publikacji "Księga Pamięci. Więźniowie KL Auschwitz rozstrzelani pod Ścianą Śmierci w latach 1941-1943". Jerzy Klistała skomentował wpis dziennikarki Jewish Telegraphic Agency Katarzyny Markusz, że "dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 Auschwitz Niemcy II wojna światowa

"Sytuacja jest paradoksalna, jestem zdumiony". Prof. Kleiber o komunikacie ambasady Izraela

- Zniszczenia po wojnie były tak totalne, szczególnie w Warszawie, że Polacy musieli wszystko odbudowywać i ponosić tego koszty. Jednocześnie mieszkańcy Izraela przez lata korzystali z pomocy Niemiec, podczas gdy do nas taka pomoc nie docierała - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze" i były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Niemcy zbrodnie wojenne III Rzesza

"Naziści" i "kolaboranci" w komunikacie ambasady Izraela. Historyk wyjaśnia znaczenie pojęć

- Nazista to członek niemieckiego ruchu narodowosocjalistycznego, który działał w Niemczech w latach 1919-1945 w ramach legalnych struktur. W rozumieniu po roku 1945, gdy nie było już na terenie Niemiec formalnych struktur, nazistą jest też człowiek, który podziela zespół poglądów głoszonych przez ruch - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Berendt z Uniwersytety Gdańskiego, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Niemcy Żydzi III Rzesza zbrodnie wojenne

"Aspiracje rządu Izraela są znane". Jarosław Guzy o reakcjach na polską ustawę

- Nic nieprzewidzianego się nie stało. Wszyscy zdawali sobie z tego sprawę, rząd i parlament. Proszę zwrócić uwagę, że nikt nie zagłosował przeciw, że zrealizowano decyzję Trybunału Konstytucyjnego - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z nowymi przepisami po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. Tuż po decyzji Sejmu w mediach społecznościowych ambasady Izraela pojawił się komunikat.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael USA Żydzi

"Nacechowane jest złą wolą i głęboką nieznajomością faktów". Wiceszef MSZ o oświadczeniu Izraela

"Polska, na której zamordowano miliony Żydów, popełniła poważny błąd. Nie jest za późno na naprawę" - napisał na Twitterze Yair Lapid, wiceminister spraw zagranicznych i wicepremier Izraela, odnosząc się tym samym do przyjętej w czwartek przez polski Sejm nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Swojemu odpowiednikowi odpowiedział polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. "Oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Izraela trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  Izrael POLSKA prawo Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka II wojna światowa MSZ Paweł Jabłoński

Rodzice Polaka, który wywalczył sprostowanie we francuskim podręczniku: syna wyśmiewano, ale nie poddał się

Gdy Jakub zaprotestował na lekcji historii przeciwko kłamstwu we francuskim podręczniku na temat współudziału Polaków w eksterminacji Żydów w obozie koncentracyjnym w Treblince, zaczęto go nazywać w klasie "potomkiem morderców" – powiedzieli PAP jego rodzice. Nastolatkowi udało się jednak wywalczyć sprostowanie i przeprosiny od wydawcy podręcznika.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Polonia Francja

Polska odpowiedzialna za Holokaust? Waszczykowski reaguje na skandaliczny tekst "Europe Diplomatic"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Witold Waszczykowski poinformował na Twitterze o artykule opublikowanym przez Parlament Europejski, w którym zasugerowano, że Polska ponosi winę za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Tekst zamieszczono w piśmie "Europe Diplomatic".
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski Parlament Europejski Europa Żydzi II wojna światowa III Rzesza antysemityzm ŚWIAT

Uroczystości ku czci Sousy Mendesa, wojennego wybawcy Tuwima i Słonimskiego

W Portugalii upamiętniono Aristidesa de Sousy Mendesa, który w trakcie II wojny światowej był portugalskim konsulem we francuskim Bordeaux. W 1940 roku wystawił kilkadziesiąt tysięcy wiz do neutralnej Portugalii osobom uciekającym przed Niemcami, w tym Julianowi Tuwimowi i Antoniemu Słonimskiemu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa odkrycia i ciekawostki Julian Tuwim Antoni Słonimski Niemcy nazizm

Jarosław Szarek: zło pozostaje niepokonane, jeżeli zabraknie dobrych ludzi

Prezes IPN Jarosław Szarek mówił podczas warszawskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, że "zło pozostaje niepokonane, jeżeli zabraknie dobrych ludzi". 81 lat temu Niemcy przywieźli do tworzonego obozu Auschwitz 728 Polaków z więzienia w Tarnowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Jarosław Szarek niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa