Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Westerplatte. Spór o nic czy prowokacja?

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie zaprosił wojska na uroczystości związane z rozpoczęciem drugiej wojny światowej na Westerplatte - poinformował na konferencji prasowej szef resortu obrony Mariusz Błaszczak. - Przedstawiciele służb mundurowych są zapraszani i uczestniczą w uroczystościach wybuchu II wojny światowej, tak będzie też i w tym roku – odpowiedział ministrowi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. O sporze dotyczącym obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 września na Westerplatte, rozmawiali w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek (Gazeta Polska Codziennie) oraz Tomasz Walczak (Super Express).
Zobacz więcej na temat:  Westerplatte wojsko Paweł Adamowicz Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej

Uroczystości na Westerplatte bez Wojska Polskiego?

- Jeżeli ktoś się w tej sprawie skompromitował to nie Wojsko Polskie, ale Paweł Adamowicz. Wydaje się, że to do niego dotarło i teraz jego zapowiedź wycofania się ze wcześniejszych ustaleń - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie". Prezydent Gdańska zdementował informację jakoby miał nie zaprosić przedstawicieli wojska na uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Polityka PR24 POLSKA Paweł Adamowicz Gdańsk Westerplatte Karol Guzikiewicz Jacek Liziniewicz

Janusz Maksymowicz: Wybuch Powstania był nieunikniony

- Chęć do walki wyniosłem z domu. Mój ojciec był legionistą, przed wojną należał do strzelców. 1 lipca 1939 roku został powołany jako rezerwista do wojska i już nie został z niego zwolniony, bo wybuchła wojna. Kiedy podpisano akt kapitulacji Warszawy, ojciec załatwił sobie zwolnienie ze służby i wrócił do domu, gdzie zaczął konspirować. Kilka lat później aresztowało go gestapo. Miałem wtedy 13 lat - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Janusz Maksymowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie

Wspomnienia Wiktora Walasiaka z Powstania Warszawskiego

- Kiedy powstała koncepcja łączności kanałowej między dzielnicami Warszawy, ktoś wpadł na pomysł, żeby zajmowali się tym młodzi chłopcy. To wynikało głownie z tego, że nie mieli oni skrupułów, by wchodzić do kanałów. Jednego razu szedłem pod ziemią z kolegą około dziewięciu godzin - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Wiktor Walasiak ps. Lopek, uczestnik Powstania Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie

Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa. Zobaczcie dokumentację

Po blisko 75 latach i ponad rocznych negocjacjach, Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa. To jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. O pozyskaniu archiwum poinformowały Polskie Radio Ambasada RP w Bernie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Auschwitz dyplomacja