Polskie Radio
Section05

IPN

Dlaczego zginął ks. Blachnicki? Prof. Żaryn: chciał oddziaływać na młodzież Europy Środkowo-Wschodniej

- Ksiądz Franciszek Blachnicki być może dlatego został zamordowany, że jego dzieła zaczęły obejmować nie tylko młodzież polską, ale wszystko wskazuje na to, że widział także możliwość oddziaływania - idąc śladem papieża Jana Pawła II - na teren Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski Franciszek Blachnicki morderstwo księdza Blachnickiego społeczeństwo POLSKA

WYWIAD Ataki na Jana Pawła II. "To, co zrobili Overbeek i Gutowski, jest zaprzeczeniem rzetelności dziennikarskiej"

- Podstawą warsztatu historyka - ale też rzetelnego dziennikarza - jest umiejętność krytycznej analizy wykorzystywanych źródeł - mówi prezes IPN dr Karol Nawrocki, odnosząc się do źródeł, na których opierają się autorzy doniesień na temat kardynałów Wojtyły i Sapiehy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara Kościół Jan Paweł II Karol Nawrocki bronimy Jana Pawła II

"Gospodarka III Rzeszy". Prezes IPN: reparacje powinny zostać wypłacone

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki powiedział, że wystawa "Gospodarka III Rzeszy" wypełnia lukę w dyskusji o reparacjach niemieckich dla Polski. Przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN ekspozycja plenerowa, której autorem koncepcji jest szef IPN, została w piątek otwarta na Targu Węglowym w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Karol Nawrocki Instytut Pamięci Narodowej reparacje wojenne

Historyk IPN: ks. Blachnicki był groźny dla władz w PRL, chciał wychować człowieka wolnego

Doktor Bogusław Wójcik, historyk z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w rozmowie z rzeszowskim dziennikiem regionalnym "Nowiny" podkreślił skuteczność działań księdza Franciszka Blachnickiego. Zwrócił jednocześnie uwagę, że krzewione przez niego idee i oparty na nich Ruch Światło-Życie były niewygodne dla władz w PRL, ponieważ wchodziły na pola, do których wyłączne prawa uzurpowało sobie państwo.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Franciszek Blachnicki historia Polski Kościół katolicki chrześcijaństwo

TYLKO U NAS Kapłan niewygodny dla władzy. Dlaczego otruto księdza Blachnickiego?

27 lutego 1987 roku w Carlsbergu zmarł nagle ks. Franciszek Blachnicki – założyciel Ruchu "Światło-Życie", człowiek przez lata rozpracowywany przez tajną policję polityczną oraz wywiad cywilny PRL. Prawie nikt wówczas nie przypuszczał, że ksiądz mógł zostać zamordowany.  
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki PRL komunizm Kościół katolicki służba bezpieczeństwa morderstwo księdza Blachnickiego

Aleksander Makowski. "Superresortowe dziecko", które miało niszczyć ks. Blachnickiego

"Nie wiem, czy został zabity, czy umarł. Wiem, że ks. Franciszek Blachnicki nie żyje" - tak mówił w 2014 roku na antenie TV Republika Aleksander Makowski. Były oficer Służby Bezpieczeństwa dodał wtedy, że zabicie duchownego nie było celem ówczesnego wywiadu. Prof. Sławomir Cenckiewicz natomiast podkreśla, że kiedy SB mordowała księdza, a operację realizował Wydział XI Departamentu I MSW, to szefem tego wydziału był właśnie Makowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz Wojskowe Służby Informacyjne Franciszek Blachnicki prokuratura Michał Rachoń

PR24 Sprawa ks. Franciszka Blachnickiego. Rzecznik IPN: bez wątpienia to zbrodnia komunistyczna

- W toku żmudnego, prowadzonego od kwietnia 2020 roku śledztwa, udało się ustalić ponad wszelką wątpliwość, że ks. Franciszek Blachnicki jest ofiarą zbrodni komunistycznej. Został zamordowany - mówił dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej. Wyraził nadzieję na to, że sprawców tego mordu uda się ustalić i ukarać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Franciszek Blachnicki komunizm zabójstwo morderstwo księdza Blachnickiego

Ksiądz Franciszek Blachnicki - zasłużony nie tylko dla życia Kościoła

Międzynarodowe działania ewangeliczne, walka z alkoholizmem w PRL i integracja świeckiej młodzieży – te dokonania księdza Franciszka Blachnickiego wskazują historycy i znawcy. Według ogłoszonych podczas konferencji ustaleń śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej, ksiądz Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, został w 1987 roku zamordowany przez otrucie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Franciszek Blachnicki

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". IV edycja konkursu dla młodzieży i studentów

W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Trwa też IV edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Inicjatorką konkursu jest marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Ostaszków Starobielsk Miednoje Kozielsk bykownia Marszałek Sejmu Andrzej Duda prezydent Elżbieta Witek Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński Przemysław Czarnek Karol Nawrocki W POLSKIM RADIU

"Zleceniodawców trzeba szukać w Moskwie". Jan Żaryn o śmierci ks. Blachnickiego

- W przypadku zbrodni na księdzu Franciszku Blachnickim wszystko wskazuje na to, że zleceniodawców trzeba jednak szukać w Moskwie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn. Historyk podkreślił, że choć to jest jego hipoteza, to "Czesław Kiszczak i gen. Wojciech Jaruzelski mieli stworzyć warunki do dokonania tej zbrodni".
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn POLSKA HISTORIA Karol Nawrocki Zbigniew Ziobro

"Wyroki śmierci zapadły wobec blisko 400 sądzonych". Historyk IPN o działalności sądów doraźnych w PRL

- Badania cały czas trwają, ale w ponad 340 procesach sądy doraźne KBW osądziły ponad 800 osób z czego wyroki śmierci zapadły wobec 363 osób - mówił w Polskim Radiu 24 historyk IPN Paweł Wąs. Na początku lutego 1946 r. komuniści utworzyli tzw. sądy na kółkach, których celem było jak najszybsze spacyfikowanie antykomunistycznego podziemia zbrojnego.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 PRL Żołnierze Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman