Polskie Radio
Section05

IPN

Rzeź wołyńska. IPN: dramat Ukrainy nie zwalnia nas z obowiązku pamięci

- Powinniśmy pokazać, że nie używamy historii, właśnie zbrodni wołyńskiej, jako pewnego elementu układanki bieżącej polityki. My tę pamięć podtrzymujemy także w takich okolicznościach, oczywiście z uwzględnieniem wrażliwości, przeżyć, emocji, których doświadczają obecnie Ukraińcy - powiedział Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska Wołyń ludobójstwo Ukraina 1943 historia Polski Instytut Pamięci Narodowej społeczeństwo POLSKA

PR24 "Patriotyzm czasów wojny i pokoju". Michał Gawriłow o rotmistrzu Pileckim

- Rotmistrz Pilecki jest dla mnie przykładem człowieka integralnego, wcieleniem cnót obywatelskich i patriotycznych, człowiekiem, który angażował się na każdym polu swojego człowieczeństwa, od życia duchowego, intelektualnego po życie rodzinne i społeczne, ale także na niwie społecznej, jako żołnierz czy urzędnik państwowy - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gawriłow, historyk (Instytut Pileckiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Żołnierze Wyklęci historia Polski Witold Pilecki POLSKA społeczeństwo Krzysztof Wołodźko Instytut Pileckiego

Jak opowiadać i przybliżać tematy historyczne w nowoczesny sposób?

W jaki sposób przybliżać tematy historyczne? Czy można robić to w nowoczesny sposób, tak, by dotrzeć do młodych ludzi i kolejnych pokoleń? Dlaczego warto w tym celu wykorzystywać takie środki przekazu jak film, internet, media społecznościowe czy formy wizualne, np. komiksy? – O tym w audycji "Klub Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiał Arkadiusz Gołębiewski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka komiks Arkadiusz Gołębiewski historia Polski

Prezes IPN o XVI "Polonijnych spotkaniach z historią najnowszą”: to płaszczyzna wymiany doświadczeń

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że należy wspierać nauczycieli, którzy pielęgnują polskość poza dzisiejszymi granicami kraju. Szef Instytutu mówił o tym podczas inauguracji Polonijnych spotkań z historią najnowszą, organizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. W wydarzeniu uczestniczy ponad 50 edukatorów z 21 krajów.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Instytut Pamięci Narodowej historia Polski

"Polonijne spotkania z historią najnowszą". Prezes IPN: należy wspierać nauczycieli, którzy pielęgnują polskość

Prezes IPN Karol Nawrocki powiedział, że należy wspierać nauczycieli, którzy pielęgnują polskość poza dzisiejszymi granicami kraju. Szef Instytutu mówił o tym podczas inauguracji "Polonijnych spotkań z historią najnowszą", organizowanych przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. W wydarzeniu uczestniczy ponad 50 edukatorów z 21 krajów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Karol Nawrocki

Kto wydał generała Grota-Roweckiego? Dr Kosiński o aresztowaniu dowódcy AK

- 30 czerwca 1943 r. sprawy potoczyły się szybko. Agent Gestapo Eugeniusz Świerczewski zauważył gen. Roweckiego na Powiślu i śledził go aż do ul. Spiskiej - opowiadał w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kosiński z Biura Badań Historycznych IPN, który przybliżył kulisy zdekonspirowania Komendanta Głównego AK.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Stefan Grot-Rowecki Tadeusz Płużański Armia Krajowa Generalne Gubernatorstwo

"Jesteśmy dobrej myśli". Prof. Szwagrzyk o pracach ekshumacyjnych w więzieniu przy Rakowieckiej

- Na tę chwilę nie mamy jeszcze żadnej identyfikacji, ale jesteśmy dobrej myśli, że przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy mogli ogłosić imię nazwisko pierwszej ofiary z więzienia przy Rakowieckiej w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN. W audycji także rozmowa z prof. Filipem Musiałem, dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Żołnierze Wyklęci historia Polski społeczeństwo Muzeum Żołnierzy Wyklętych PRL Krzysztof Szwagrzyk

"Wzmocnienie gospodarcze kraju". Sto lat temu Górny Śląsk powrócił do Polski

Sto lat temu wojska polskie, po rozstrzygnięciach granicznych, wkroczyły na Górny Śląsk. - Pamięć o powstańcach i powstaniach śląskich, tu na Śląsku jest żywa. Jest też przedmiotem dumy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach. O powrocie uprzemysłowionej części Górnego Śląska do Polski zadecydowała m.in. determinacja Wojciecha Korfantego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Górny Śląsk powstania śląskie Wojciech Korfanty

Gala szkoleń IPN i MEiN "Giganci nauki". Uczestnicy otrzymali certyfikaty

Prawie 300 nauczycieli wzięło udział w szkoleniach "Giganci nauki. Zapomniani polscy naukowcy i wynalazcy" orgaznizowanych przez Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Dziś kilkudziesięciu uczestników szkoleń z rąk prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odebrało certyfikaty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki edukacja NAUKA

Nagrody im. Grażyny Langowskiej wręczone. Wyróżniono m.in. dyrektor polskiej szkoły w Lwowie

Nauczycielom i wychowawcom promujących polskość i idee solidarnościowe po raz drugi przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagroda została ustanowiona przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kresy społeczeństwo Lwów Solidarność nauczyciel