Polskie Radio
Section05

Irlandia

Prorocze sny i zielona koniczyna, czyli historia życia i działalności świętego Patryka

Święty Patryk jest patronem Irlandii. Duchowny odegrał ważną rolę w krzewieniu chrześcijaństwa w tym kraju - nie tylko ewangelizował miejscowych, lecz także zakładał liczne kościoły i zakony. Jego święto obchodzimy 17 marca. Dla mieszkańców Zielonej Wyspy jest to dzień niezwykle ważny, wypełniony spotkaniami z rodziną i przyjaciółmi, festynami i zielonym piwem.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielka Brytania Kościół religia ewangelia chrześcijaństwo

"Kolonia" autorstwa Audrey Magee. "Połączenie filozofii, językoznawstwa, historii i przyrody"

"Kolonia" to powieść autorstwa irlandzkiej pisarki i dziennikarki, Audrey Magee. Książka, nominowana w roku 2022 do Nagrody Bookera, odsłania przed czytelnikiem szerokie spektrum warstw. Od urzekającej przyrody, przez budzące rozbawienie dialogi obu głównych bohaterów, aż po grozę rozgrywającej się w tle wojny domowej. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Audrey Magee filozofia przyroda powieść Kolonia

TYLKO U NAS Referendum w Irlandii. Niespodziewany wynik. "Przegraliśmy"

- Politycy w Irlandii stracili kontakt z wyborcami - tak wynik referendum komentuje dla Polskiego Radia szef partii Aountu - jedynej, która opowiadała się za odrzuceniem poprawek do konstytucji. - Ludzie powiedzieli irlandzkiemu rządowi: nie wierzymy wam, nie mamy do was zaufania - mówił Paedar Toibin po tym, jak Irlandczycy zagłosowali na "nie" wobec postulatów rządu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa referendum konstytucja polityka Dublin Adam Dąbrowski

RELACJA Z DUBLINA Referendum w Irlandii. Rozpoczęło się liczenie głosów

Rozpoczęło się liczenie głosów w referendum w Irlandii. Frekwencja w wielu miejscach była niska. "Irish Times" informuje, że budzi to niepokój wśród polityków partii rządzących, którzy apelowali, by mieszkańcy wyspy zagłosowali dwa razy TAK. Tamtejsze media donoszą, że jak na razie w wielu miejscach prowadzą przeciwnicy zmian w Konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa referendum Adam Dąbrowski

Irlandia. Referendum nt. roli kobiety. Zaskakujący sojusz

Usuńmy zapis konstytucji mówiący, że kobieta ma obowiązki w domu i poszerzmy definicję rodziny, tak by nie opierała się już tylko na małżeństwie, ale też "długotrwałych relacjach" - to apel irlandzkiego rządu, nad którym w referendum głosują mieszkańcy republiki. Ale na ostatniej prostej zawiązał się nietypowy sojusz między prawicą i lewicą. O szczegółach Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT konstytucja kobieta Europa

Eurowizja 2024 - kto wygra? Pierwsi rywale Polski [ZOBACZ WIDEO]

Brytyjski wokalista Years & Years, duet Ukrainek łączących elektronikę z ludowymi dźwiękami i rapem, a może jeden z mocnych faworytów, trwających jeszcze włoskich preselekcji? Kto wygra Eurowizję 2024? Poniżej pierwsi ogłoszeni faworyci, którzy wystartują w majowym konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU ABBA Eurowizja Justyna Steczkowska Daria Marx Daria Marcinkowska Nita Luna Izabela Zabielska Krystian Embradora Szwecja MUZYKA konkurs piosenka Włochy Ukraina Francja Hiszpania Wielka Brytania

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Dublin Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone książki James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz pisarz proza prawo HISTORIA