Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór filharmonia narodowa Dwójka Dwójka Ukraina 1 września MUZYKA rocznica jubileusz

"Na gotyckim szlaku". Festiwal jak wyprawa przez terra incognita

- Na tym polega nasza letnia wędrówka, że odkrywamy dziedzictwo dawnej Pomeranii, ale i Nowej Marchii, które znajdują się w województwie zachodniopomorskim. Historycznie przebogate, właściwie nieznane. Myślimy sobie, że to prawdziwa terra incognita, warto ją odkrywać - mówił w Dwójce Paweł Osuchowski, dyrektor artystyczny XIV Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku".
Zobacz więcej na temat:  gotyk zachodniopomorskie KULTURA Dwójka

"Uczymy innych, choć sami wciąż dążymy do doskonałości". Ewa Vesin o Opera Masterclass

- Dziś, po dwudziestu kilku latach kariery zawodowej na scenie, uczymy młodych adeptów sztuki wokalnej. Sami jednak również cały czas pracujemy i poprawiamy to, co nam się wydaje, że jest jeszcze niedoskonałe - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, śpiewaczka i dyrektor artystyczna warsztatów Antonina Campi Opera Masterclass.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Lublin Mariusz Kwiecień warsztaty Dwójka

Elsa Dreisig: opera jest moim domem i szkołą

 - Bardzo często stałam za sceną, bywałam w kulisach, przyglądałam się pracy ludzi na zapleczu, to było w zasadzie moje przedszkole. Zawsze czułam się tam bardzo dobrze. Panuje tam zresztą szczególna, niesamowita atmosfera. I nawet jeśli w każdym teatrze operowym jest trochę inaczej, to ta atmosfera wyczuwalna jest wszędzie, to wspólny mianownik. To rzeczywiście ukształtowało moje dzieciństwo - mówiła w Dwójce Elsa Dreisig.
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka śpiew

"HerSons" - wyjątkowy dokument o porwanych z ukraińskiego Chersonia

 - Świadectwa rosyjskich zbrodni w Ukrainie są zbierane w różny sposób. Powstała obszerna ankieta, według której rozmawiamy ze świadkami. Czasem pracujemy w ośrodkach dla uchodźców w Polsce, mamy też zespół, który jeździ na tereny okupowane, tworzy dokumentację wideo. Jedynym warunkiem takich rozmów jest fakt, że są to naoczni świadkowie wydarzeń - mówili w Dwójce Kateryna Leontieva, koordynatorka w Centrum im. Lemkina, oraz Jakub Kiersikowski z Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Ukraina wojna na Ukrainie

Prace archeologiczne na terenie Pałacu Saskiego i Pałacu Brühla. "Odkrywane są ciekawe znaleziska"

- Odbudowywany jest Pałac Saski, Pałac Brühla i kamienice od strony ulicy Królewskiej. Dla znawców historii i architektury Pałac Brühla jest jednym z ciekawszych budynków. Archeolodzy mają dużo pracy, te budowle zostały wysadzone po upadku Powstania Warszawskiego, są tutaj odkrywane bardzo ciekawe znaleziska - mówił w Dwójce Jan Edmund Kowalski, prezes zarządu spółki Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Dwójka archeologia

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Stanisław Leszczyński Dwójka Fryderyk Chopin fortepian Fabio Biondi Chopin i jego Europa 2023

Filmoznawca: Marcin Giżycki w swojej książce odczarowuje awangardę

- Wielu widzów patrzy z daleka na filmy awangardowe, eksperymentalne, ale nie chcą do nich podejść. Podejrzewają, że te filmy są zbyt trudne, zbyt hermetyczne, że trzeba być znawcą albo boją się, że to jest kino zbyt niepoważne. Marcin Giżycki chciał popularyzować awangardę - mówił w Dwójce o książce "Kino artystów i artystek. Od Melièsa do Maciunasa" Paweł Sitkiewicz, filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  kino awangarda Dwójka KSIĄŻKA

"Cisza" - wyjątkowy spektakl na 79. rocznicę Powstania Warszawskiego

- Cisza nie jest jakością estetyczną, której doświadczamy normalnie w teatrze, w ogóle w naszym dzisiejszym świecie nie ma ciszy. W czasie naszego spektaklu nie dzieje się specjalnie dużo, mamy szansę na zbudowanie przestrzeni na pamięć o tych, których z nami nie ma - mówił w Dwójce Michał Zadara, reżyser przedstawienia w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski Dwójka Michał Zadara Muzeum Powstania Warszawskiego

"Muzyka w Raju". Cezary Zych: staramy się podążać za nowymi pomysłami i ideami

- Nie jest to w dzisiejszych czasach łatwa rzecz, by wyłuskiwać to, co jest naprawdę nowe, a nie jedynie promowane i reklamowane. To, co gdzieś niknie w szumie informacyjnym, który tworzą firmy płytowe sprzedając muzykę dawną - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny XXI Festiwalu "Muzyka w Raju". Wydarzenie rusza już w najbliższy piątek (4.08).
Zobacz więcej na temat:  Muzyka w Raju Cezary Zych Dwójka muzyka dawna MUZYKA

Jan Emil Młynarski: przedwojenna Warszawa rozbrzmiewała wspaniałą muzyką

- To nie był okres jednorodny, muzyka dynamicznie się zmieniała, próbowała naśladować zachodnie trendy, prężnie rozwijały się wytwórnie fonograficzne. W latach 30. pojawiło się tango, które w polskiej muzyce rozrywkowej zmieniło wszystko. Wówczas jednym z najważniejszych liderów zespołów był Henryk Wars, doskonale wykształcony w warszawskim konserwatorium. Z tej szkoły wyszło wielu kompozytorów i artystów, którzy robili kariery na świecie - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski.  
Zobacz więcej na temat:  II RP Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa Jan Młynarski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Henryk Wars

Marzyciele epoki industrialnej - wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Wystawa utkana z marzeń - tak w skrócie można opisać ekspozycję zatytułowaną "Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku", którą od 28 lipca do 26 listopada można oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zaprezentowane zostaną tam m.in. dzieła Józefa Simmlera. O ekspozycji rozmawialiśmy z jej kuratorką Magdaleną Mielnik.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Muzeum Narodowe w Gdańsku

"Polański, Horowitz. Hometown" - uniwersalna opowieść o przyjaźni, losie i domu

- Jesteśmy spokojni o odbiór naszego filmu, powstał z myślą o pokazach kinowych, w Polsce i we Włoszech zgromadził bardzo dużą widownię. Jako twórcy wolelibyśmy, aby dyskutowano o tym, jaki przekaz niesie ten dokument. Rozmawiamy tutaj o filmie, który jest świadectwem Holokaustu, a także heroicznej postawy polskiej ubogiej rodziny, podejmującej ogromne ryzyko przygarnięcia pod własny dach żydowskiego chłopca podczas niemieckiej okupacji - mówili w Dwójce Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła.
Zobacz więcej na temat:  Roman Polański Ryszard Horowitz Dwójka