Polskie Radio
Section05

Jan Englert

Jan Englert o Scenie Młodych: studenci mnie zachwycili

- Byłoby dobrze, gdyby Scena Młodych znalazła swoją publiczność, szczególnie młodą, przede wszystkim jednak, żeby ciekawi ludzie, osobowości nie tonęły razem z dyplomem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Englert dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, który we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wystawi wybrane sztuki przygotowane przez studentów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński spektakl Konrad Żygadło

"Ludzie Cesarza". Słuchowisko Zygmunta Hubnera w adaptacji i reżyserii Jakuba Cumana

"Ludzie Cesarza”, opublikowany w 1986 roku tekst, jest jedynym dramatem autorstwa wybitnego reżysera i dyrektora teatrów Zygmunta Hubnera. Chociaż treść sztuki opowiada o wydarzeniach sprzed dwudziestu wieków, autor osadza akcję współcześnie, w konwencji rozprawy sądowej przed obecną publicznością.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Jakub Cuman Krzysztof Wakuliński Krzysztof Gosztyła Jerzy Schejbal Andrzej Mastalerz

Jan Englert: dla mnie największą wartością teatru jest zespół ludzi

- Uważam, że pandemia nie może zatrzymać pewnego sposobu myślenia o nas, naszej pracy i o naszym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Aktorzy uprawiają zawód zespołowy, a nie indywidualny i nasza praca nie nadaje się do wykonywania zdalnego - mówił w Dwójce aktor, reżyser i dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert.
Zobacz więcej na temat:  pandemia aktor Małgorzata Szymankiewicz reżyser Dwójka Międzynarodowy Dzień Teatru

"Sonata jesienna" w Teatrze Narodowym. "Seans rozliczenia, sztuka dla bardzo dorosłych"

Opowieść o potrzebie miłości i akceptacji, o dziedziczonym chłodzie uczuciowym i o psychicznych kosztach twórczości. W warszawskim Teatrze Narodowym odbyła się premiera "Sonaty jesiennej" według Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. O sztuce w audycji "Rozpruwacz kulturalny" mówił krytyk teatralny Przemysław Skrzydelski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 spektakl Jakub Moroz Danuta Stenka

"Cafe Lorentz". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

75 lat temu, 17 stycznia 1945 roku zakończył się najtragiczniejszy rozdział w dziejach Warszawy - krwawa, trwająca sześć lat okupacja hitlerowska, która przyniosła zagładę całemu miastu. Przypominamy postać cichego bohatera tamtych lat - Stanisława Lorentza, dyrektora Muzeum Narodowego, ofiarnego muzealnika, który od pierwszych dni września 1939 aż do stycznia 1945 roku z narażaniem życia ratował zbiory muzealne nie tylko w kierowanej przez siebie placówce, ale też w całym mieście.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Tomasz Lerski Dobrosława Bałazy Stanisław Lorentz Hanna Kinder-Kiss Joanna Pach-Żbikowska Mirosław Wieprzewski Robert Czebotar Łukasz Borkowski

Czym jest niepodległość?

Świętując setną rocznicę niepodległości spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co znaczy ona dla nas dzisiaj. O jej wadze mówili m.in. Anna Dymna, Krzysztof Zanussi, Janusz Majewski, Zygmunt Miłoszewski, Antoni Libera, Jan A. P. Kaczmarek, Robert Górski, Jan Englert, Andrzej Seweryn.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Święto Niepodległości Anna Dymna Jan Pietrzak Andrzej Seweryn Jan A. P. Kaczmarek Zygmunt Miłoszewski Janusz Majewski Krzysztof Zanussi

Wręczono Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wiesław Komasa, Marian Dziędziel, Ryszard Peryt i Bronisław Wildstein znaleźli się wśród laureatów Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gala ich wręczenia odbyła się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA POLSKA Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński