Polskie Radio
Section05

Jerzy Eisler

Artyści uwiedzeni przez totalitaryzm. "Wierzyli, że historia ma walor materialny"

Co sprawia, że Putin atakujący Ukrainę może liczyć na poparcie reżysera Olivera Stone'a, aktora Gerarda Depardieu czy muzyka Rogera Watersa? Za co podziwiali komunizm Ernest Hemingway i Jean-Paul Sartre? Dlaczego Jarosław Iwaszkiewicz stał się pupilem PRL-owskich władz? W kolejnym odcinku Historii żywej" rozmawialiśmy o ludziach kultury w służbie ideologii komunistycznej i nazistowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Piotr Kofta Maciej Jastrzębski Gerard Depardieu totalitaryzm historia Polski II wojna światowa Rosja Władimir Putin Marlena Dietrich Oliver Stone Jerzy Andrzejewski Wiktor Woroszylski Władysław Broniewski demokracja Ernest Hemingway Jean Paul Sartre literatura

Grudzień 1970 w Szczecinie. Historyk: pojawił się postulat niezależnych związków zawodowych

Senat przyjął we wtorek uchwałę w 49-lecie krwawo stłumionych protestów robotniczych na Wybrzeżu. "Wydarzenia z grudnia 1970 r. pokazały bezwzględność komunistycznej władzy" - głosi uchwała. O tym, co wydarzyło się wtedy w północnej Polsce, w Polskim Radiu 24 dyskutowali historyk, prof. Jerzy Eisler, oraz Stanisław Wądołowski i Janusz Kotowicz - uczestnicy protestów w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  PRL wydarzenia grudniowe historia Polski

Świat w powiększeniu. "W UE istnieje ekonomiczny podział na Wschód i Zachód"

Czy mimo przynależności do Unii Europejskiej występuje ciągle podział na Wschód i Zachód? Jak to wpływa na relacje polsko-niemieckie? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: prof. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i prof. Jerzy Eisler (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zimna wojna HISTORIA Antoni Dudek Europa Unia Europejska POLSKA Niemcy

Wybory kontraktowe. "Były to wybory niedemokratyczne"

Początek czerwca to dobra okazja, by porozmawiać o polskim kalendarzu historycznym. Jednym z ważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w tym miesiącu, były wybory parlamentarne, zwane kontraktowymi. Odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Czy był to moment wielkiej nadziei, czy wręcz przeciwnie, żaden powód do świętowania? O różnych spojrzeniach na tę kwestię mówili goście audycji „Nos Kleopatry”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Agnieszka Kamińska komunizm okrągły stół