Polskie Radio
Section05
Jerzy Jachowicz

Radosław Fogiel: Sławomir Nowak kontynuuje linię obrony rozpoczętą przez Donalda Tuska

- To żenująca wypowiedź, w ten sposób potwierdza swój ugruntowany przez lata wizerunek cwaniaczka. Z drugiej strony to też pewna linia obrony rozpoczęta przez Donalda Tuska, który nazwał go więźniem politycznym. Teraz pan Nowak porównuje się do internowanego w stanie wojennym Bronisława Komorowskiego - powiedział Radosław Fogiel, poseł oraz wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Radosław Fogiel Sławomir Nowak areszt sąd

Prof. Domański ws. katastrofy smoleńskiej: dopatruję się tu analogii z katastrofą gibraltarską z 1943 r.

- Prawdopodobnie nigdy się nie uda wyjaśnić przyczyn katastrofy smoleńskiej. Chociaż nie jest to wykluczone. Mówię 'prawdopodobnie', ponieważ porównuję to z analogicznymi próbami wyjaśnień takich katastrof - powiedział w Polskim Radiu 2 4prof. Henryk Domański, socjolog. Gościem drugiej części audycji był także prof. Piotr Gałecki, psychiatra.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Henryk Domański katastrofa w Gibraltarze katastrofa w Smoleńsku Rosja Smoleńsk POLSKA

"Ktoś celowo zacierał ślady". Prof. Mieczysław Ryba o katastrofie smoleńskiej

- Znajdujemy się w sytuacji, w której wątpliwości cisną się coraz bardziej. Wiedza jest coraz większa, jeśli chodzi o okoliczności polityczne związane z wyjaśnianiem tej katastrofy, tzn. jaki cel postawił sobie sam Donald Tusk i jego otoczenie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mieczysław Ryba, politolog Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa samolotu katastrofa lotnicza katastrofa smoleńska polityka

Prof. Jacek Reginia-Zacharski: Jan Paweł II był częścią tercetu "jasnej strony"

- Jeśli chodzi o motywowanie Polaków i nadzieję, roli Jana Pawła II można przecenić. Pewne słowa, które wypowiedział, pamięta się i cytuje się do dzisiaj - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego. - Nie bez przyczyny, mówiąc o końcu zimnej wojny, wskazuje się tercet tej "jasnej strony" i wymienia jego - argumentował prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. - Mimo, że był głową Kościoła Powszechnego, zachowywał się po polsku, tej polskości się nie wstydził - zauważał z kolei Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA miłosz manasterski Artur Wróblewski Jan Paweł II

Andrzej Dera o próbach zakłócenia obchodów Bydgoskiego Marca: absolutne zdziczenie

- Każdy, kto uczestniczy w tego typu prowokacjach, krzyczy, daje tylko świadectwo swojego zachowania. To są nikczemne działania, które nie szanują tych, którzy walczyli o naszą wolność - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, odnosząc się do zachowania zwolenników KOD w 40. rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981.
Zobacz więcej na temat:  Bydgoszcz KOD opozycja demonstracje społeczeństwo Andrzej Dera POLSKA

"Wojna rozdziela i rozdziera". Mariusz Nowik o swojej najnowszej książce

- Chciałem w tej książce pokazać nie tylko katów, ale i ofiary. Tak się składa, w mojej pracy historyka, że przez lata czuję pewien niedosyt badając dokumenty, w których brakuje głosu ofiar. Dlatego też skupiałem się pisząc tę książkę na podkreśleniu tego, co miały do przekazania ofiary, jak się czuły, nie pomijając tego co robili i jak zachowywali się kaci - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Nowik, autor książki "Palmiry - zabić wszystkich Polaków". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 historia Polski II wojna światowa

Prof. Domański: elementem strategii sędziego Tulei jest postawienie się w roli ofiary

- Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa i powinniśmy stawiać się na wezwanie sądu czy prokuratury. Trudno sobie wyobrazić, by zwykły obywatel odmówił i nie poniósł za to konsekwencji. Sędzia Tuleya próbuje wymusić na władzy takie działania, by doprowadzić go na przesłuchanie na siłę - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Henryk Domański sąd Prokuratura Krajowa

Zofia Romaszewska niewpuszczona na pogrzeb Jana Lityńskiego. Prof. Reginia-Zacharski: to było demonstracyjne

- Myślę, że w ciągu tego czasu, który minął od uroczystości pogrzebowych do dziś, pojawił się dosyć duży szum informacyjny. Oczywistą rzeczą jest, że wymogi sanitarno-epidemiologiczne stwarzają specjalne warunki. Nie znam organizacji tej uroczystości, być może rzeczywiście była lista na którą z jakimś wyprzedzeniem należało się wpisać. Niemniej, cała sprawa ma dwie fazy. Sama uroczystość pogrzebowa oraz komentarze i reakcje -  powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog. Gośćmi "Debaty" byli również Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej i Artur Wróblewski, politolog.
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Polskie Radio 24 społeczeństwo opozycja Jan Lityński Zofia Romaszewska miłosz manasterski Artur Wróblewski

"Wtedy dojrzała elita podziemia lat 80". Dr Wojciech Myślecki o Marcu 1968 roku

- Dwa aspekty Marca '68 roku są bezsporne. Pierwszy, to de facto był chrzest polityczny, ale również pewne jasne sformułowanie postawy pokolenia "dzieci socjalizmu". Drugim aspektem był fakt, że wtedy dojrzała i ukształtowała się późniejsza elita podziemia lat 70. i 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Myślecki, działacz opozycji w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL PRL

"W jego interesie pozostanie w zawieszeniu, jeśli chodzi o kwestie programowe". Prof. Domański o Hołowni

- Gdyby Szymon Hołownia zdecydował się na wejście w jakieś alianse, np. z Jarosławem Gowinem czy na przyciągnięcie do siebie konserwatystów z PO, byłaby to utrata atutu niezależności, to nie jest w jego interesie. W jego interesie jest również pozostanie w zawieszeniu, jeśli chodzi o kwestie programowe - mówił w Polskim radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Platforma Obywatelska Jarosław Gowin Szymon Hołownia Henryk Domański

Śniadek: wezwania do zwrotu pieniędzy za kampanię Zimocha to przejaw demoralizacji

- Z funduszy kampanijnych partia nie daje kandydatom żadnych pieniędzy, tylko wyznacza limity. Mówi im, ile pieniędzy trzeba wydać  - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Janusz Śniadek (PiS), komentując postulat zwrotu środków na kampanię, który jeden z posłów PO wysunął wobec Tomasza Zimocha. Ten zdecydował się we wtorek opuścić Koalicję Obywatelską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Janusz Śniadek Tomasz Zimoch Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

Wiceszefowa Fundacji Łączka: szkalując Wyklętych, wybiela się tych, którzy byli ich oprawcami

- Podejrzewam, że są potomkami ludzi, którzy prześladowali i torturowali w więzieniach naszych bohaterów, a może wydawali wyroki i je wykonywali. Starają się usprawiedliwić działalność przodków, wybielić ich - powiedziała w Polskim Radiu 24 Beata Sławińska, wiceszefowa Fundacji Łączka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych społeczeństwo

"Powinien dostać Order Orła Białego". Dr Grzegorz Boguta wspomina Jana Lityńskiego

Janek Lityński jak najbardziej na to odznaczenie zasługuje - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Boguta, działacz opozycyjny w PRL, pytany o możliwe uhonorowanie Jana Lityńskiego Orderem Orła Białego. Gość PR24 wspominał na antenie tragicznie zmarłego działacza opozycji, który zginął ratując swojego psa, pod którym zarwał się lód na rzece.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Boguta Jan Lityński POLSKA społeczeństwo śmierć opozycja demokratyczna