Polskie Radio
Section05

Jerzy Jachowicz

Kulisy Spraw: śledztwo ws. "willi Kwaśniewskich"

Katowicka prokuratora analizuje przepływy finansowe na kontach współpracowników oraz znajomych rodziny byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Część zgromadzonych przed laty materiałów CBA w sprawie "willi Kwaśniewskich" teraz uznano na materiały dowodowe. W Polskim Radiu 24 w audycji Kulisy Spraw redaktor Jerzy Jachowicz rozmawiał o "majątku Kwaśniewskich" z Wojciechem Wybranowskim ("Do Rzeczy"). 
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kwaśniewski Jolanta Kwaśniewska CBA przestępczość Kazimierz Dolny Wojciech Wybranowski Kulisy Spraw

"PiS dobrze zobaczył, że Polacy nie lubią dzielenia"

Premier zapowiada podczas konwencję PiS w Warszawie tzw. „piątkę Morawieckiego”. To pakiet pięciu zmian przewidujący między innymi - obniżkę składki ZUS i podatku CIT, a także wsparcie dla uczniów, fundusz budowy dróg lokalnych i ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. O konwencji PiS mówili w audycji Debata Dnia Michał Wróblewski (publicysta), Kraol Gac (portal Dorzeczy.pl) i prof. Antoni Kamiński (Instytut Studiów Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Platforma Obywatelska Karol Gac Antoni Kamiński ZUS cit Mateusz Morawiecki

Afera sopocka. Wyrok zamachem na niezależną prasę?

Sąd Apelacyjny w Gdańsku nakazał dziennikarzom - Pawłowi Lisickiemu i Piotrowi Kubiakowi - przeprosić prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego za teksty o tzw. aferze sopockiej, które ukazały się w "Rzeczpospolitej". Zdaniem części dziennikarzy, wyrok uderza w wolność słowa w Polsce. O sprawie mówił w audycji Kulisy Spraw Maciej Lisowski z Fundacji Lex Nostra.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sopot Paweł Lisicki Jacek Karnowski Rzeczpospolita Kulisy Spraw

"Wyrodni Polacy próbują tragedią dzielić Polaków"

– Ta sprawa nie dzieli Polaków. To wyrodni Polacy próbują tragedią dzielić Polaków – mówił w audycji Jeden na Jednego Andrzej Rozpłochowski. Działacz opozycji w okresie PRL, jeden ze współtwórców śląskiej „Solidarności”, w ten sposób odniósł się do kwestii budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Andrzej Rozpłochowski Lech Kaczyński Ryszard Kaczorowski pomniki

Małgorzata Wypych: najważniejsze, że siadamy do stołu

- Najważniejsze, że w ogóle usiedliśmy do wspólnego stołu - powiedziała posłanka PiS, Małgorzata Wypych komentując pierwsze spotkanie polsko-izraelskiej grupy roboczej. Małgorzata Wypych goszcząc w radiowej Jedynce skomentowała również wybór prof. Zdzisława Krasnodębskiego na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - To gwarantuje, że stanowisko polskiego rządu będzie słyszalne również sali plenarnej Parlamentu Europejskiego - powiedziała posłanka PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc stosunki polsko-żydowskie Izrael Parlament Europejski Holokaust IPN

"Ładunek wybuchowy w TU-154M musiał być włożony w Samarze"

- Nie ma podejrzeń, by materiał wybuchowy był wkładany wtedy na lotnisku w Warszawie(...). Aby włożyć materiał wybuchowy, trzeba by rozebrać całe skrzydło(...). To jest niemożliwe - powiedział w radiowej Jedynce Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej, komentując opublikowane przez Gazetę Polską informacje o nagraniu wideo, na którym widać kilku mężczyzn dokonujących nieustalonych czynności przy lewym skrzydle Tu-154 w noc poprzedzającą katastrofę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc Antoni Macierewicz katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk samolot

„Na polską bramkę sunie atak za atakiem”

– Reakcje Izraela na wypowiedzi polskich polityków mogą stanowić formę nacisku w sprawie nowelizacji ustawy o IPN – ocenił prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. W audycji „Jeden na Jednego” skomentował w ten sposób reakcję izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który użył sformułowania „żydowscy zbrodniarze”.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Kik IPN historia Polski Holokaust Izrael Angela Merkel Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy

Bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. Działania antyterrorystyczne

- Terroryzm jest plagą współczesnego świata. Nie ma takiego punktu na mapie świata, który byłby wolny od zagrożenia terroryzmem – może z wyjątkiem Korei Płn. gdzie jest terroryzm państwowy – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Łukasz Kister. O bezpieczeństwie wewnętrznym Polski, w tym m.in. przygotowaniu Polski do działań antyterrorystycznych, mówili także poseł Kukiz’15 Piotr Apel i były funkcjonariusz służb specjalnych płk Piotr Wroński.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo Piotr Apel Kukiz'15 terroryzm Łukasz Kister

System Patriot dla Polski. "Nie kupujemy kota w worku"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie ceny zakupu systemów antyrakietowych Patriot są na dobrej drodze. Szef resortu obrony spotkał się w Białym Domu z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA, Herbertem Raymondem McMasterem. O bezpieczeństwie zewnętrznym Polski dyskutowali w Debacie Polskiego Radia 24 Marek Opioła (poseł PIS, szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych), Łukasz Kister (ekspert ds. bezpieczeństwa, UJ) i publicysta Sebastian Rybarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patriot USA wojsko Łukasz Kister Marek Opioła Sebastian Rybarczyk Ministerstwo Obrony Narodowej