Polskie Radio
Section05

Józef Haller

Prof. Berendt: zaślubiny z Bałtykiem były wynikiem przemyślanych działań Ojców Niepodległości

- W sposób niezwykle konsekwentny, a zarazem rozumny i odważny realizowali i w latach I wojny światowej, i po 11 listopada 1918 roku, działania zmierzające do utrwalenia niepodległości i uzyskania jak najlepszych granic dla tego państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Sygnały Dnia polityka historia Polski deportacje ZSRR II wojna światowa Kresy Bałtyk

Szef biura "Niepodległa": specjalny koncert podczas 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem

- Współczesne utwory związane z tematyką morza wykonywane przez współczesnych artystów znajdą się w repertuarze koncertu, który odbędzie się w ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem - zapowiedział Jan Kowalski, dyrektor biura programu “Niepodległa”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Łukasz Sobolewski puck władysławowo rocznica Morze Bałtyckie II Rzeczpospolita

Zaślubiny Polski z morzem w roku 1920. "Gest, który przeszedł do historii"

- Już Gall Anonim pisał o rycerzach, którzy przyjeżdżają nad morze i biorą je w posiadanie. To polska tęsknota, a jednocześnie racjonalna świadomość niezbędności morza dla Polski - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil. - I to w tych zaślubinach jest najważniejsze - dodał rozmówca Tadeusza Płużańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa HISTORIA historia Polski I wojna światowa puck

"Towarzystwo niepokornych". Okrągłe polskie rocznice w roku 2020

- Pomorze zostało przyłączone do Polski w sposób pokojowy; był to sukces naszej dyplomacji w Wersalu. Wojska frontu pomorskiego, na czele których stał gen. Józef Haller, pilnowały jedynie tego rozstrzygnięcia - mówił  w Polskim Radiu 24 Krzysztof Drażba, naczelnik Biur Edukacji IPN w Gdańsku. Gościem audycji była również Katarzyna Lisiecka, naczelnik Wydziału Upamiętnień gdańskiego IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa warszawska Morze Bałtyckie puck Andrzej Duda HISTORIA IPN

Film "Sztandar Wolności" odrestaurowany. Specjalne pokazy

Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Mościcki, Edward Rydz-Śmigły, Józef Haller, Ignacy Daszyński, i Juliusz Osterwa. Najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku "Sztandar Wolności". Film pokaże Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w kinie i w online.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA FILM KULTURA HISTORIA historia Polski filmoteka narodowa II RP II Rzeczpospolita kino Ignacy Jan Paderewski Ignacy Mościcki Ignacy Daszyński Edward Rydz-Śmigły Juliusz Osterwa Święto Niepodległości 2019

Gen. Józef Haller. Obrońca Najjaśniejszej Rzeczypospolitej

– W postaci gen. Józefa Hallera interesuje mnie szczególnie typ patriotyzmu, jaki prezentował. Był to z jednej strony patriotyzm rodem od Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego, a z drugiej patriotyzm, który można nazwać państwowym – powiedział ks. Józef Maj, autor książki “Ostatni rycerz Polski. Rzecz o osobowości generała Józefa Hallera”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA II Rzeczpospolita ludzie